08-14 Nisan 2019 Haftalık Bülten

Van’da Suriyeli Kız İntihara Teşebbüs Etti… Van’da, Suriye uyruklu 17 yaşındaki kız, Akköprü Mahallesi’ndeki Toprak Kale kayalıklarına çıkarak intihar girişiminde bulundu. Polis ve kurtarma ekiplerinin çabasıyla kayalıklardan inen kız, sinir krizi geçirdi. (DHA)

Bolu Belediye Başkanı Özcan Suriyelilere Yardımı Kesecek… Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ilk resmi yazsında Suriyelilere yapılan yardımların kesilmesi talimatını verdi. Özcan, seçim çalışmaları Suriyelilere yapılan yardımların kesileceğini ve Suriyelilere iş yeri açma ruhsatı vermeyeceğini söylemişti.(Yeniçağ)

 

Bursa’da Korkunç Kadın Cinayeti… Bursa’da Suriye uyruklu genç kadın evinde elleri ve ayakları bağlanıp boğularak öldürülmüş halde bulundu. Yapılan incelemeler sonucunda cesedin 30 yaşındaki Hayat Hattab’a ait olduğunu belirleyen ekipler, şüphelinin ise komşularının iddialarına göre evin açık bulunan camından atlayarak kaçan kocası olduğunu belirledi. Ekipler evin çevresinde geniş çaplı güvenlik tedbiri alırken, genç kadını öldürüp kaçan kocası Ali Hattab’ı yakalamak için çevrede arama çalışmalarına devam ediyor. (İHA-DHA)

 

Tolga Çevik’ten Yerel Seçim Göndermesi… Ünlü komedyen Tolga Çevik, Yerel seçimlerin ardından İstanbul’da oyların tekrar tekrar sayılması hakkında Twitter hesabı üzerinden bir paylaşımda bulundu. Tolga Çevik, İstanbul’da oyların tekrar sayılması hakkında yaptığı paylaşımda “Bence haklılar. Oylar tekrar sayılmalı, hatta Katarlılar saymalı, Suudiler onaylamalı, Suriyeliler alkışlamalı. Sonuçta İstanbul’da bizlerden fazla mülkleri var…” ifadelerini kullandı.(Yeniçağ)

 

Bolu Belediye Başkanı Özcan Eleştirilere Sert Yanıt Verdi… Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, HDP’li Sırrı Sakık’ın sosyal medyadan ırkçılık suçlamasına, “Ben her zaman Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri idim. Sende Kandil’in kadrolu yalakası. Kaybetmen beni üzmedi. ” ifadeleriyle cevap verdi.(Yeniçağ)

 

Bursa’daki Korkunç Cinayette Yeni Gelişmeler… Bursa’da eşini ve kayınvalidesini öldürdükten sonra Adana polisi tarafından yakalanan zanlının ilk ifadeleri ortaya çıktı. Zanlının, altın ve para için eşini ve kayınvalidesini elleri ve ayaklarını bağladıktan sonra ağzı ve burnunu koli bandıyla bantlayıp boğarak öldürdüğü ortaya çıktı.(İHA)

 

Mardin’de Türk-Suriyeli Lokantası… Mardin’de, Yeşilli Kaymakamlığı ile Alman sivil toplum kuruluşu Caritas’ın desteğiyle Mardinli ve Suriyeli kadınların yer aldığı Kadın Emeğinin Kalkınması ve İyileştirilmesi Kooperatifi (KEKİK) bünyesinde, lokanta açıldı.(DHA)

 

İyi Parti Milletvekili Özdağ’dan Tepki… Suriyelilerin evlerine dönmeleri konusunda yardımcı olmak istediğini söylemesine rağmen kendisine “ırkçı” diye saldıranlara tepki gösteren İYİ Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Ümit Özdağ, paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Suriyelilere Suriye’de evlerine dönmeleri konusunda yardımcı olalım diyoruz “ırkçı” diye saldırıyor küçük bir grup. Bu zihniyet ile vatan kurulmaz ve korunmaz. Vatanı inşaat yapılan yer zannediyorlar.”(Yeniçağ)

 

İstanbul Belediye Başkanı İmamoğlu’ndan Suriyeliler Açıklaması… Ekrem İmamoğlu, Suriyeliler’in vatanlarına dönmesi ile ilgili konuştu: “Hümanist duruşumuzu kimse değiştiremez. Her yerde açıkladım, TVlerde de açıkladım. İstanbul’da var olan durumun mutlaka bir envanterini çıkaracağız. Burada bulunan Suriyeli insanların çektiği ıstırapları, sıkıntıları bir elden geçireceğiz. Çocuk evlilikleri var. Çocukları sıkıntıda, aile travmaları var. Biz hiç kimseyi başka bir yere koyamayız. Önce insan olarak kalbimizde taşıyacağız. Ailelerine psikolojik destek sağlayacağız. Biz ulusal politikaların geliştirilmesinde, İstanbul’da milyona yakın mülteci bulunduran bu kentin fikri, isteği nedir? Yarınlarda Suriyeli mültecilerin varlığının anlamı ne olmalıdır? Vatanlarına nasıl, ne şekilde ve ne zaman gitmeliler? Bu konuda öncü politikalar geliştireceğiz. Suriyeli mülteciler bu şehre ve bu ülkeye 3 buçuk milyon insan olarak mülteci kavramının ötesinde toplu bir nüfus değiştirme olarak getirilmiş olabilir. O dönemde bu kararı alanlar bugün bu yanlışın farkında. Ancak biz Suriyeli mültecilerin vatanlarına geri dönmesini istiyoruz. Dolayısıyla bu konu uluslararası politikaların geliştirilmesiyle alakalı. Biz susan olmayacağız. Uluslararası platformlarda susan dilsiz şeytanlara da şunu söyleyeceğiz; Kardeşim yerin altındaki petrolüyle ilgilenene kadar bu topraklarda barışı, huzuru temin etme konusunda gereğini yapın. Emperyalist düşüncelerinizi  masum insanların üzerinde baskı unsuru olarak kullanmayın. Bunu niye anlattım çünkü ben İstanbul Büyükşehir Belediye başkanıyım.”(Yeniçağ)

 

Adana’da Kaliforniyum Satan Suriyeli Uyruklu Şahsa Operasyon… Suriyeli uyruklu bir kişi, dünyanın en pahalı maddelerinden biri olan ve altın aramada da kullanılan ‘kaliforniyum’ adlı kimyasal maddeyi satmak isterken yakalandı. Piyasa değeri 20 bin dolar olduğu belirtilen uluslararası dolaşımı yasaklanmış ve radyolojik tehlikesi olan maddeyle ilgili, Adana AFAD Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü, olay yerine Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (KBRN) aracı ile 6 kişilik ekip gönderdi. Ekipler, ‘kaliforniyum’ maddesini incelenmeye başlandı.(AA)

 

Mersin’deki IŞİD Operasyonunda 8 Suriyeli Gözaltında… Mersin’de, terör örgütü IŞİD yapılanmasının ve eylemlerinin deşifresine yönelik düzenlenen operasyonda, 8 Suriye uyruklu yakalanarak, gözaltına alındı.(Aydınlık)

 

AB Sığınmacı Yardım Fonu Kapsamında 2,2 Milyar Avro Gönderdi… AB, Türkiye’deki sığınmacılar için kullanılmak üzere taahhüt ettiği 6 milyar avroluk fonun şimdiye kadar 2,2 milyar avrosunu aktardı. Fon kapsamında insani yardım, eğitim ve sağlık gibi alanlarda 84 proje sözleşmesi imzalandığı belirtilen raporda, şimdiye kadar söz konusu projelere toplam 2,2 milyar avroluk ödeme yapıldığı belirtildi. Raporda, mali desteğin ilk dilimi kapsamında 2 milyar 71 milyon 816 bin avro, ikinci dilim kapsamında ise 149 milyon 767 bin avroluk ödeme gerçekleştirildiği kaydedildi. Raporda, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için mali desteğin ilk diliminin tamamen, ikinci dilimin ise 450 milyon avroluk kısmının sözleşmelere bağlandığı ifade edildi. Doğrudan nakit destekleme projesinden yararlananların sayısının 1,5 milyonu geçtiğine dikkat çekilen raporda, Suriyeli ve diğer sığınmacı çocukların eğitimlerinin devamlılığını sağlamaya yönelik Şartlı Eğitim Yardımı Programı’ndan da 470 bin kişinin faydalandığı kaydedildi.(AA)

 

NATO Seminerinde Türk-Suriyeli Çocuklarla Futbol Maçı… Antalya’da gerçekleştirilen NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) 99. Rose-Roth Semineri ve Akdeniz Orta Doğu Özel Grubu Ortak Toplantısı kapsamında Suriyeli ve Türk çocuklardan oluşan karma takım ile 29 ülkeden milletvekilleri futbol maçı yaptı.(Hürriyet)

 

BM İyi Niyet Elçisi Fırat’tan Suriyeli Çocuklara Türkçe Dersi… Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye İyi Niyet Elçisi Mert Fırat, Zeytinburnu Halk Eğitimi Merkezi’nde Suriyeli yetişkinlerin Türkçe derslerine konuk oldu. Suriyelilerin toplumsal hayata katılımı ve güçlenmesi için Türkçe öğrenmesinin önemine değinen ve bu ziyaretin kendisini çok mutlu ettiğini belirten Fırat, “Suriyeli bireylerin ev sahibi toplum ile uyum içinde yaşamasının, kendi hayatlarını kazanmasının önündeki en büyük engel, dil sorunu. Aynı dili konuşmanın pek çok kolaylığı beraberinde getireceğine inanıyorum” dedi.(Hürriyet)

 

Bolu Belediye Başkanı Özcan’dan Suriyeli Açıklaması… Suriyelilere yapılan belediye yardımını kesen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt verdi: “Burada Iraklı, Suriyeli ve Afgan göçmenler var. Dört ayrı kurumdan para desteği alıyorlar; sosyal hizmetler, sosyal yardımlaşma, belediyeler ve Kızılay. Bolu’da en şık onlar giyiniyor, en rahat onlar yaşıyorlar. Bu dört kurumun da birbirinden haberi yok. Yani biz belediye olarak hangi mültecinin hangi kurumdan yardım aldığını bilemiyoruz, onlar da bizimkileri bilemiyor. “Belediyeden bu yardımları yapmayı ben uygun görmüyorum” dedim, bununla ilgili de çok olumlu tepkiler alıyorum halktan. Suriyelilere biz 7 yıldır ev sahipliği yapıyoruz, 4 yıl önce sayı 2 milyondu, şimdi 4.5 milyonu aştı. 5-10 yıl sonrasını düşünemiyorum. Bizim devlet olarak da bir karar vermemiz lazım; Suriyelileri gönderecek miyiz, göndermeyip topluma entegre mi etmeye çalışacağız? Sadece yardımlar değil, sosyal sıkıntılar var… Türkiye, bir Suriye iç savaşı ile karşı karşıya kalırsa ne olacak? Bana Kur’an’dan ayetlerle yanıt vermenin anlamı yok, çözüm nerede? Ne kadar daha harcayacağımız belli değil Suriyelilere. Bunları konuşmamız gerek. Beka deyip durdular, asıl beka sorunu bu değil mi? Ben sosyal demokratım, kimsenin yatağa aç girmesini arzu etmem. Sosyal demokrat olmanın bir gereği de haksızlık karşısında susmayacaksın.”(Sözcü)