İnsan Tekne ile gelip Tatlısu’dan KKTC’ye giriş yapan Suriye uyruklu 13 sığınmacın ve  KKTC’ye giriş yapmalarına yardımcı oldukları iddia edilen 5 kişi tutuklandı.

Tekne ile gelerek Tatlısu’da liman olmayan bir yeren KKTC’ye giriş yapan Suriye uyruklu 13 sığınmacı ile sığınmacıların KKTC’ye giriş yapmalarına yardımcı oldukları iddia edilen 5 kişi polis tarafından tespit edildi. İskele Polis Müdürlüğüne bağlı polis ekiplerinin aldığı ihbar ile yaptığı pusu görevi sırasında suçüstü tespit edilen 13’ü sığınmacı toplam 18 kişi tutuklandı.

Covid-19 tedbirleri çerçevesinde 13 Suriyeli polis hücrelerinde karantina altına alınırken, insan kaçakçılığı ile suçlanan zanlı İbrahim Demir, Fatih Esergül, Hakan Esergül, Gökhan Aktel ve Gülcan Aktel bugün Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı.

“Onaylanmamış limandan KKTC’ye giriş yapmak” ve “İnsan kaçakçılığı” suçlaması ile başlatılan soruşturma kapsamında mahkeme zanlıların 2 gün tutuklu kalmasına karar verdi.

SIĞINMACILARI BIRAKAN TEKNE KAYIPLARA KARIŞTI

Olayın soruşturmasını yürüten polis memuru Ersoy Saydağ mahkemede verdiği ifadesinde, Tatlısu bölgesinde denizden tekne ile yasal olmayan yollardan KKTC’ye girişi yapılacağının öğrenildiğini açıkladı.

9 Haziran 2020 tarihinde alınan bilgi üzerine İskele Polis Müdürlüğü’ne bağlı bir polis ekibi tarafından Tatlısu’da Zambak Tatil Köyü bölgesinde pusu görevine başlandığını kaydeden Saydağ, ayni gün saat 23:00 raddelerinde tespit edilemeyen bir şahıs tarafından tekne ile Suriye uyruklu 13 kişi karaya getirilerek bırakıldığını, zanlı İbrahim Demir, Fatih Esergül ve Hakan Esergül’ün ise söz konusu şahısların onaylanmamış bir limandan yasal olmayan yollardan KKTC’ye giriş yapmalarına yardımcı oldukları sırada tespit edildiklerini açıkladı.

Aynı gün olay yerinde tespit edilen zanlı İbrahim Demir, Fatih Esergül ve Hakan Esergül’ün kullanımında bulunduğu tespit edilen bir salon araç ile Mercedes Vito marka bir aracın bulunarak emare alındığını kaydeden Saydağ, yine olay yerinde Mercedes Sprinter marka van türü araç içerisinde beklerken tespit edilen ve mesele ile ilgili bağlantısı olduğundan şüphe edilen zanlı Gökhan Aktel ile Gülcan Aktel de olay yerinde tespit edilerek tutuklandığını açıkladı.

Saydağ zanlı İbrahim Demir ile Fatih Esergül’ün sığınmacıların bulunduğu teknenin yanında görüldüğünü, 13 sığınmacıyı indiren tekne kaptanının ise tekne ile bölgeden ayrıldığını, teknenin tespit edilemediğini açıkladı.

Ayni gün Suriyelilerden birinin karanlıktan faydalanarak olay yerinden kaçtığını ve 10 Haziran 2020’de saat 07:00 raddelerinde Kaplıca bölgesinde tespit edilerek tutuklandığını kaydeden Saydağ, söz konusu Suriyeli sığınmacının karantinaya alındığını açıkladı.4 ZANLI İFADE VERDİ

Polis memuru Saydağ, 10 Haziran 2020 tarihinde zanlı Fatih Esergül, Hakan Esergül Gökhan Aktel ve Gülcan Aktel’in mesele ile ilgili olarak gönüllü ifade verdiklerini kaydetti.

Zanlı Fatih Esergül’ün verdiği ifadesinde zanlı İbrahim Demir’i Türkiye’den “Mehmet” isminde bir şahsın arayarak Kıbrıs’ta Tatlısu bölgesinde bir teknenin motorunun arızalandığını söylediğini ve tekneyi karaya çekmede kendisine yardımcı olmasını istediği için zanlı İbrahim Demir’e yardım amaçlı Hakan Esergül ile birlikte olay yerinde bulunduğunu söylediğini mahkemeye aktaran Saydağ, zanlı Hakan Esergül’ün de verdiği gönüllü ifadesinde zanlı İbrahim Demir’in isteği üzerine boş bir tekneyi karaya çekmede yardımcı olmasını istediği için olay yerinde bulunduğunu söylediğini aktardı.

Saydağ, zanlı Gökhan Aktel ile Gülcan Aktel’in ise verdiği gönüllü ifadelerinde karı koca olduklarını yakın zamanda boşandıklarını görüşmek ve sohbet etmek amacıyla orada bulunduklarını, tamamen rastlantı eseri orada olduklarını iddia ettiklerini söyledi.

Kaynak: https://www.kibrispostasi.com/c57-Adli_Haberler/n331186-13-suriyeli-multeci-ile-5-insan-kacakcisi-sucustu-yakalandi

11.06.2020