Suriye’yi terk edip, Osmaniye’deki çadır kentte barınan 2 metre 20 santimetre boyundaki 17 yaşındaki Türkmen asıllı Suriyeli Cuma Türkmen’e, özel kıyafet diktirildi.

Suriye’nin Lazkiye kentine bağlı Bayırbucak bölgesinde yaşarken, ülkede devam eden olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığınan Cuma Türkmen’in, fiziği nedeniyle uygun kıyafet bulmakta sıkıntı yaşaması üzerine, Koordinatör Vali Veysel Dalmaz devreye girdi. Dalmaz’ın talimatıyla kentteki bir terziye Türkmen için özel kıyafet diktirildi.

Suriye’nin en uzun boylu insanı olduğu belirtilen ve ‘dev adam’ olarak anılan Cuma Türkmen, yaklaşık 6 ay önce ülkesinde yaşanan olaylar nedeniyle Türkiye’ye sığındıklarını, 1 ay kadar Şanlıurfa’da kaldıktan sonra Osmaniye’ye geldiğini söyledi.

Şam ve Humus’ta basketbol oynadığını, 2 yıl önce şeker hastalığı nedeniyle basketbolu bırakmak zorunda kaldığını belirten, Türkmen, 7 çocuklu ailenin tek oğlu olduğunu, akrabalarının içinde kendisi gibi uzun kimsenin bulunmadığını kaydetti.

5 yaşından bu yana uzamasını durdurabilmek için 3 kez Şam’da bir kez de İstanbul’da düzensiz hormon gelişimi nedeniyle ameliyat olduğunu anlatan Türkmen, boyunun uzamasının durması için bir ilaç kullanmasının gerektiğini, bir kutu ilacın da 2 bin lira olduğunu söyledi. Pahalı olduğu için kullanamadığını aktaran Türkmen, “Türkiye devleti, beni Adana’da tedavi ettirdi. İlacımı karşıladı, uzamam çok şükür durdu” dedi.

Suriye’de kıyafetlerini özel olarak diktirdiğini, bugüne kadar terlik dışında ayağına bir şey giyemediğini kaydeden Türkmen, Türkiye’ye apar topar geldikleri için de kıyafetlerini getiremediğini söyledi.

Uzun boyu nedeniyle günlük hayatta çok zorlandığını vurgulayan Türkmen, şöyle konuştu:

“Burada herkes beni tanıyor ve çok seviyor. Ben de onlarla bir arada bulunmaktan dolayı mutluyum. Ama yemekhaneler gibi toplu mekanlarda, yemek ve televizyon izlemek için uygun tabure ve koltuk bulmakta güçlük çekiyorum. Kendime ait televizyonum olmasını çok isterim. Çünkü, NBA Ligi maçlarını izlemeyi çok seviyorum. Sporun bütün alanlarına ilgiliyim. Sağ olsun kıyafet sorunumu yetkililer çözdü. İnşallah ayakkabım da olacak.” – Osmaniye

kaynak: https://www.haberler.com/2-20-metrelik-suriyeli-cuma-ya-ozel-kiyafet-4387076-haberi/

03.03.2013