Yaşanan savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan kimliksiz Suriyeliler, ruhsatsız açılan sağlık merkezlerinde tedavi ediliyor. Sayıları 27’yi bulan bu merkezlerden biri de İstanbul Bağcılar’da yer alıyor. Suriyeli doktorların aylık bin 500 TL’ye çalıştığı merkezde hastalar 20 TL’ye check-up yaptırıyor.

Öznur KARSLI / GAZETE HABERTÜRK

Suriye’deki savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, resmi kurumlara kayıt yaptırmaları ve kimlik çıkarmaları halinde sağlık hizmetlerinden yararlanırken, kimliği bulunmayan mülteciler, izinsiz-ruhsatsız açılan merkezlerde tedavi oluyor. Istanbul’da bu şekilde çalışan merkezlerin sayısının 27 olduğu öğrenildi. Birçoğu da Suriyelilerin yoğun olduğu bölgelerde yer alıyor. Suriyeli doktorların kurup hizmet verdiği merkezler, muayene ücretleri ucuz olduğu için kayıt altında olmayan Suriyeli sığınmacılar tarafından rağbet görüyor. Yaseminu Şam Tıp Merkezi de Istanbul’da bu şekilde hizmet veren yerlerden biri… Apartman dairesinin giriş katındaki 2 katlı bir dükkân, 3 muayene odası, 1 laboratuvar bitkisel tedavilerin yapıldığı bir tedavi merkezine dönüştürülmüş. Merkezin aylık kirası 2 bin TL. Suriye’de alternatif tıp alanında çalışan Dr. Ahmad Camus tarafından kurulan tıp merkezi, herhangi bir resmi kurumdan izin ya da ruhsat almaksızın çalışıyor. Suriye’deki tıp diplomalarının Türkiye’de denkliği olmadığı için sertifika alamayan doktorlar, bu merkezde aylık bin 500 TL’ye çalışıyor.

TEPEDEN TIRNAĞA MUAYENE

Fatih’teki merkezleri izinsiz olduğu için bir süre önce kapatılan ve Bağcılar’a taşınan sağlık merkezi, 1.5 ayda 585 Suriyeli hastaya hizmet verdi. Çocuk ve kadın hastalıkları, diş hekimliği, nefroloji, nöroloji, laboratuvar ve ortopedi bölümlerinin yanı sıra alternatif tedavi bölümünün de yer aldığı merkez, günde ortalama 50 hastayı kabul ediyor. Çeşitli Arap derneklerinin yardımda bulunduğu merkezde muayene ücreti 10 ile 20 TL arasında değişiyor. Hastalar 20 TL’ye tüm bölümlerde muayene olup bir anlamda check-up’tan geçebiliyor. Merkez’in müdürü Dr. Ahmad Camus, Suriyeli çocuklara kilo almaları için hazırladığı vitaminden veriyor.

ASTIM HASTALARINA OKSİJEN 10 TL

Çocuk doktoru Lubna Shanana günde 10 hastasının olduğunu belirtiyor: Shanana, “Çocuklarda en çok astım, öksürme, boğaz enfeksiyonu ve grip şikâyetleri oluyor. Bunlar daha çok zor şartlarda yaşayan çocuklar. Antibiyotik aşı, ilaç ve oksijen tedavileri uyguluyoruz. Astım hastalarına oksijen veriyoruz, bunun ücreti 10 TL. Çocuğun dişlerine de bakılıyor, dahiliye doktorumuz da görüyor” diye konuşuyor.

kaynak: https://www.haberturk.com/saglik/haber/1155463-20-tlye-check-up

19.11.2015