Suriyeli İşi Ticarete Döktü

İç savaştan kaçan Suriyeli işadamları işlerini Türkiye’ye taşıdı. 2013’ün ilk 7 ayında Suriyelilerin Türkiye’de kurdukları şirket sayısı 3 kat arttı. Suriyelilerin yatırım tercihi İstanbul, Gaziantep, Mersin, Hatay ve Bursa oldu.

FEHİM GENÇ

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen sığınmacıların sayısı 600 bini aşarken, çatışmalar nedeniyle ülkelerinde iş yapma olanağı bulamayan bazı Suriyeli işadamları da çareyi Türkiye’de iş kurmakta buldu.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) verilerine göre yılın ilk 7 ayında Türkiye’de kurulan Suriye sermayeli şirketlerin sayısı, 2012’nin eş dönemine göre 3 kat artarak 260’a yükseldi. 2012 yılında kurulan 165 şirketle birlikte 19 ayda Suriye sermayeli şirket sayısı 425’e ulaştı.
Suriye uyruklu işadamlarının Türkiye’de kurdukları şirket sayısı ilk 7 ayda Almanları solladı. Ocak-temmuz arasında, Suriyeliler 260 şirketle başı çekerken, Almanlar 232 şirketle ikinci, İranlılar 189 şirketle üçüncü oldu. Suriyeliler, Türklerle ortak ya da bireysel olarak kurdukları şirketlere toplam olarak 2013’ün ilk 7 ayında 38 milyon 906 bin lira sermaye koydu. Sadece temmuz ayında ise kurulan 311 yabancı sermayeli şirketin 35’i Alman, 31’i İran, 22’si Suriye sermayeli şirketten oluştu.
Şirket kuran Suriyelilerin bir kısmı öncelikli olarak sınır komşusu oldukları Gaziantep, Hatay ve Mersin’i tercih etti. 2013’te Suriyeliler, Gaziantep’te 49, Mersin’de 46 ve Hatay’da 27 şirket kurdu. Daha büyük ölçekli iş yapmak isteyen Suriyeliler ise Marmara Bölgesi’ndeki şehirlere geldi. Bu dönemde İstanbul’da 93, Bursa’da 13 Suriyeli iş kurdu.

Ne iş yapıyorlar?
Suriyeli işadamlarının Türkiye’de kurdukları şirketlerin ana faaliyet alanı ticaret olarak belirlendi. Suriyeliler Türkiye’de ağırlık olarak her türlü toptan ticaret, inşaat, konfeksiyon, dokuma, ayakkabı imalatı, perakende ticaret, aksesuar imalatı, emlakçılık, seyahat acentesi, komisyonculuk, tekel bayii, nakliyecilik ve lokanta işine girdiler. Suriyelilerin kurduğu şirketler 92 farklı işkolunda faaliyet gösteriyor.

Acil ihtiyaçların tedariki
Suriye sınırındaki illerde iş kuran Suriyelilerin bir kısmı da iki ülke arasında ticarete yöneldi. Suriye’de savaş nedeniyle acil ihtiyaç duyulan buğday, un, patates, soğan, makarna, tüp, çocuk bezi gibi ürünlerin Türkiye’den Suriye’ye ihracatını yapan Suriyeliler, Suriye’de Türkiye’ye göre daha ucuz olan ürünlerin ise ithalatını yapıyorlar.

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/suriyeli-isi-ticarete-doktu/ekonomi/detay/1750920/default.htm

17.08.2013