Suriyeliler evlerine dönmek için talepte bulunuyorlar

Şanlıurfa’da Aralık 2019 ayı itibariyle toplamda 430 bin 049 geçici koruma statüsünde Suriyeli bulunuyor. İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre ise Barış Pınarı Harekâtı’ndan sonra bölgeye barışın hâkim olması ile beraber Suriyeli mülteciler vatanlarına dönmek için talepte bulunmaya başladı.

Suriyeliler evlerine dönmek için talepte bulunuyorlar

 

GENEL NÜFUSUN YÜZDE 23’ÜNE YAKIN SURİYELİ GÖÇMEN VAR
2011 yılında Suriye’de patlak veren iç savaştan sonra Türkiye yoğun bir mülteci göçü yaşadı. Bu göçten etkilenen illerin başında ise Şanlıurfa geliyor. Şanlıurfa Türkiye’de en çok Suriyeli mülteci ve göçmen barındıran il konumunda…Yetkili mercilerden alınan resmi rakamlara göre ise 2019 ayı itibariyle toplamda 430 bin 049 geçici koruma statüsünde Suriyeli bulunuyor. Mevcut verilere göre ilimizde, genel nüfusun yüzde 23’üne yakın Suriyeli göçmen bulunuyor. Bunun yanında biyometrik kimlik almak için başvuru yapıp sıra bekleyenler ve kayıt dışı sayılar ile yaklaşık 450.000 civarında Suriyelinin ilimizde olduğu tahmin ediliyor.

SURİYELİLER EVLERİNE DÖNMEK İÇİN TALEPTE BULUNUYOR
Bilindiği üzere Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’deki terör unsurlarını temizlemek ve Suriyeli mültecilerin güvenle evlerine dönmesi için Barış Pınarı Harekâtı’nı icra etmişti. Yapılan başarılı Barış Pınarı Harekâtı’ndan sonra bölgedeki terör unsurları temizlenmiş ve bölgeye Türkiye tarafından barış sağlanmıştı. Türkiye’nin bölgeye barış ortamını götürmesinden sonra Şanlıurfa’da bulunan bazı Suriyeliler yetkili mercilere başvuru yaparak dönmek istediklerini belirtiyorlar.

Kaynak: https://www.sanliurfaolay.com/guncel/suriyeliler-evlerine-donmek-icin-talepte-bulunuyorlar/38096
09.12.2019