ÇAVUŞOĞLU: AB MÜLTECİLER İÇİN VADETTİĞİ 6 MİLYAR AVRONUN YARISINI BİLE ÖDEMEDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Alman Bild gazetesine yaptığı açıklamada, AB Türkiye ilişkileri ve Suriye konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu “AB’nin Türkiye’deki mülteciler için vadettiği 6 milyar avronun henüz yarısını dahi tam ödemediğini” ifade etti.

MUTABAKATTA VERİLEN SÖZLER TUTULMADI

Çavuşoğlu, AB ile Türkiye arasında imzalanan göç mutabakatında verilen sözlerin tam olarak yerine getirilmediğini belirterek, ”AB ne yaptı? AB 2016’nın sonunda ilk 3 milyar avro, 2018’in sonunda bir diğer 3 milyarı ödeyecekti. 2020’ye geldik ve tam olarak ilk 3 milyarı almadık. Kim şimdi sözünde durmadı?” dedi.

Çavuşoğlu, anlaşmayla ilgili AB’nin vadettiklerini tam olarak yerine getirmediği için eleştirerek ”Birçok Orta ve Doğu Avrupa’daki ülkelerin mültecileri almak istemedikleri için Almanya’nın zor durumda olduğunu biliyorum. Ancak başka sözler de tutulmadı. Gümrük Birliği’nin genişletilmesi olmadı ve AB katılım müzakeresinde yeni bir başlık açılmadı. Vize serbestisine ilişkin de burada 6 madde daha açık, size hak veriyorum, burada görevlerimizi yerine getirmemiz lazım. Her şeye rağmen, Türkiye ile AB arasındaki iyi iş birliğinin bir örneği olduğu için anlaşmayı sürdürmekten yanayız. Ancak bahsettiğim nedenlerden ötürü sınırlarımızı açabilirdik. Bunu yapma hakkımız vardı, ama yapmadık.” dedi.

“BÜTÇEMİZDEN 40 MİLYAR AVRO HARCADIK, SİZ OLSANIZ NE YAPARDINIZ!”

Suriye’nin kuzeyine yapılan operasyon sonrasında Türkiye karşıtı propaganda yapıldığına dikkat çeken Çavuşoğlu, ”Suriyeli sığınmacıları ülkelerine gönderdiğimizde, biz demografik yapıyı değiştiriyormuşuz. Siz bizim yerimizde olsanız ne yaparsınız? Destek almıyoruz ve bütçemizden 40 milyar avro mülteciler için veriyoruz. Bu her ekonomi için ciddi bir meblağdır. Mülteci sorunu sadece güvenlik sorunu değildir, özellikle insani sorundur. Bunun siyasi malzeme yapılmaması lazım. Bu insanlar çok acı çekti, şimdi onlara birlikte yardım etmemiz lazım.” şeklinde konuştu.

“SAĞLAM KAMPLAR KURDUK”

Çavuşoğlu, Suriye’nin İdlib kentinden 400 bin kişinin yerinden olduğunu bazılarının Türkiye sınırına geldiğini bildirdi.
Çavuşoğlu, bu insanlarla Suriye’de ilgilenmeye hazırlandıklarını, kışın ortasında geceyi çadırlarda geçirmelerinin insani olarak doğru olmadığını, bu nedenle sağlam kamplar kurduklarını belirtti.

Kaynak: https://qha.com.tr/haberler/cavusoglu-ab-multeciler-icin-vadettigi-6-milyar-avronun-yarisini-bile-odemedi/149198/?fbclid=IwAR3rdl9nt9zWUDrVMH8ubFxkJW6jcw9fzsW4EEkDFcpbbIWPYugaZ8Rs7a8

24.01.2020