NATO’dan Türkiye’ye Suriyeli Göçmenler için Teşekkür

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyesi 30 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının biraraya geldiği zirvenin sonuç bildirisinde, ‘‘Milyonlarca Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığı için müttefikimiz Türkiye’ye teşekkürlerimizi yineliyoruz’’ denildi. Bildiride, Suriye’den Türkiye’yi tekrar vurabilecek füze saldırılarına karşı alarm durumunda olunduğu belirtildi.

Sonuç bildirisinde, “Türkiye için uyarlanmış güvence tedbirlerine katkılarımızı arttırdık ve bunların tam olarak uygulanmasına bağlılığımız sürüyor” ifadesi kullanıldı.

Suriye’deki çatışmaların 11’inci yılına girdiği hatırlatılan bildiride NATO topraklarının ve sınırlarının her türlü tehdide karşı savunulması ve Suriye’den kaynaklanan sorunların ele alınması kararlılığı yinelendi.

Suriye rejimi tarafından 26 Mayıs 2021’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin özgür ve adil olarak değerlendirilemeyeceği belirtilen bildiride bu seçimlerin siyasi çözüm çabalarına katkı sağlamadığının altı çizildi. BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 no’lu kararı ile uyumlu gerçek bir siyasi süreç olmadan Suriye’de istikrar ve güvenliğin yeniden sağlanamayacağına dikkat çekildi.

NATO ayrıca Suriye genelinde bir ateşkes ve BM’nin sınır ötesi insani yardım operasyonlarına en az 12 ay daha izin verilmesi çağrısı yaptı.

Kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/a/natodan-turkiyeye-suriyeli-gocmenler-icin-tesekkur/5928644.html
15.06.2021