İstiklal Caddesi’ndeki saldırının faili: Benim gibi Suriyeli bir kız daha var, böyle bir eylemde kullanılabilir

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırının faili olduğu iddia edilen Ahlam Albashir’in ifadesinde, “kendisi gibi bir başka Suriyeli kız” daha olduğunu söylediğini yazdı.

13 Kasım’da meydana gelen ve altı vatandaşın hayatını kaybettiği terör saldırısına ilişkin olarak dava açılmadığını hatırlatan Saymaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Bombayı caddeye bırakan Ahlam Albashir adlı Suriyeli kadının İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi’nde alınan 13 sayfalık ifadesi, ‘bir kadın bombacı daha mı var’ sorusunu akla getiriyor.

Albashir, ifadenin son paragrafında, Suriye’den birlikte geldiği sözde eşi Bilal Hassan kod adlı teröristin 16-17 yaşlarındaki Suriyeli bir kıza yer temin ettiğini iddia ediyor. Albahsir, Suriyeli kızın, ‘önemli malzemelerle’ geldiğini ifade ederek, yanında patlayıcı bulunduğunu kaydediyor.

Albashir’in ifadesi şu şekilde:

“Bilal, yaklaşık bir ay kadar önce Suriye’den 16-17 yaşlarında bir kızın yanında önemli malzemelerle Türkiye’ye geldiğini, bu kıza kalabilecek yer ayarlaması gerektiğini, karşılığında da çok miktarda para alacağını söyleyerek, kalmış olduğumuz atölyeden ayrılıp bir gün sonra (geri) geldi. Kıza kalacak yer ayarladığını, karşılığında 400 ABD doları aldığını söyledi. Suriye’den gönderilen bu kızın da benim gibi böyle bir eylemde kullanılacağını düşünüyorum. Bilal’in Esenyurt ve Esenler’de çok sayıda tanıdığı olduğunu biliyorum.”

Bu arada, Albashir’in, ‘Semra Salih’ adıyla bir Facebook hesabı açtığı ve üzerinde bir cep telefonunun çıktığı belirlendi.”

Kaynak: https://t24.com.tr/haber/istiklal-caddesi-ndeki-saldirinin-faili-benim-gibi-suriyeli-bir-kiz-daha-var-boyle-bir-eylemde-kullanilabilir,1081445

26.12.2022