Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkesine dönen Suriyeli sayısını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de terörden temizlenen bölgelere yaklaşık 550 bin sığınmacının geri döndüğünü; Rusya ve Suriye ile yürütülen diplomatik temaslar sonucunda bu sayının daha da artacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de terörden temizlenerek emniyetli hale getirilen bölgelere şimdiye kadar Türkiye’den yaklaşık 550 bin sığınmacının geri döndüğünü belirterek, “Rusya, Suriye ve Türkiye olarak bir süredir yürüttüğümüz diplomatik temaslar meyvesini verdikçe bu sayılar daha da artacaktır.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Suriye’nin kuzeyindeki güvenlik ortamı iyileştikçe Türkiye’deki Suriyelilerin gönüllü olarak evlerine geri dönüşünün hızlandığını söyledi.

Oradaki mültecileri çadırlardan kurtarmak için briket evler yaptıklarını dile getiren Erdoğan, “Niye bunlar insan değil mi? İnsanca yaşamalarını sağlayalım istedik. Bu çadırlardan bu insanları kurtaralım istedik. Briket evlere onları yerleştirerek oraya geri dönüşlerini sağlayarak insani bir yaşam şeklini onlara hazırlayalım istedik. Terörden temizleyerek emniyetli hale getirdiğimiz bölgelere şimdiye kadar ülkemizden yaklaşık 550 bin sığınmacı geri dönmüştür. Rusya, Suriye ve Türkiye olarak, bir süredir yürüttüğümüz diplomatik temaslar meyvesini verdikçe bu sayılar daha da artacaktır.” diye konuştu.

Erdoğan, Suriye’de huzur, istikrar ve barış ortamı tesis edilene kadar kardeşlik, komşuluk ve insanlık görevini yerine getirmeyi sürdüreceklerini vurguladı.

Türkiye’nin, Ege Denizi’ndeki operasyonları sayesinde sadece geçen yıl ölümün eşiğinden kurtarılan göçmen sayısının 20 bini bulduğuna işaret eden Erdoğan, “Buna mukabil sığınmacıları denizde, Ege’de ölüme terk eden hatta botlarını batırarak kasten öldüren, döverek, soyarak, onurlarını kırarak sınırları dışına zorla iten ülkeler ise maalesef baş tacı yapılıyor. Onca görüntüye, şahide, habere, şikayete rağmen göçmenlere bu zulmü reva görenler hakkında maalesef hiçbir adım atılmıyor. Biz tüm bu riyakarlıklara rağmen insan haklarını sözde değil elimizi taşın altına koyarak savunmaya devam ediyoruz, devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, diğer alanlarda da aynı ilkeli tutumla çalışmalarını yürüttüklerini, bu yaklaşımın en somut neticelerini Rusya-Ukrayna savaşı sırasında gösterdiklerini, Karadeniz üzerinden tahıl koridorunu ve esir takası anlaşmasını hayata geçirerek, milyarlarca insanın hayatını olumsuz etkileyen gıda ve enerji krizinin çözümüne katkı sağladıklarını dile getirdi.

Kaynak: https://www.haber7.com/siyaset/haber/3293155-cumhurbaskani-erdogan-ulkesine-donen-suriyeli-sayisini-acikladi