Arslan Bulut yazdı…

Ajansların servis ettiği fotoğraflarda, İdlib’in kırsal bölgelerinden Türkiye’ye doğru göç etmeye çalışanlar var… Neredeyse bütün eşyalarını kamyonlara yüklemişler; öyle ki televizyon antenlerini almayı bile ihmal etmemişler…

Bu fotoğraftan benim anladığım şu: İdlib Rusya desteğindeki Suriye güçleri tarafından devamlı bombalanıyor ki burada yaşayan insanlar, tası tarağı toplasın Türkiye’ye göç etsin!

***

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Suriye’de Beşşar Esad rejimi güçleri ve Rusya’nın, İdlib’de Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisinde kalan batı ve güney kırsalına yoğun saldırıları sebebiyle son 2 günde yaklaşık 36 bin sivil daha yerinden edilirken, son 2,5 ayda göçe zorlanan sivillerin sayısı 450 bini buldu.

Bölgede göç verilerine ilişkin çalışma yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj‘ın verdiği bilgilere göre, Rusya’nın da hava desteği verdiği saldırılar sonucu Daret İzze, Etarib, Hureytan, Hayyan, Anadan, Ayncara, Kasimiyye, Sellüm, Han Tuman, Han Asal, Kefer Naha Bara ve Ayn Cara’dan göçler sürüyor.

Yerinden edilenlerin büyük kısmı Türkiye sınırı hattındaki kamplar bölgesine gelirken bir kısmı da, Türkiye’nin teröristlerden temizlediği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtı bölgesine sığınıyor.

***

Ajansın yorumuna göre Rusya ve Suriye Astana anlaşmaları ve Soçi mutabakatına uymadılar. Ancak şu gerçeği de belirtiyorlar:

“Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ili neredeyse iç savaşın başından bu yana muhaliflerin ve rejim karşıtı silahlı grupların kalesi niteliğinde bulunuyor.”

Ölü sayısı konusunda verilen bilgilerin ise Beyaz Baretliler kaynaklı olduğu bildiriliyor. Hani şu İngiliz istihbaratının kurduğu örgüt…

Peki neydi İdlib ile ilgili mutabakat?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’de gerçekleştirdikleri zirvede İdlib meselesinin “Astana ruhuna uygun bir şekilde” çözüme kavuşturulması konusunda mutabık kalmıştı. Varılan anlaşmaya göre, muhalif gruplarla Suriye hükümetine bağlı güçler arasında silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulacak, muhalifler bulundukları alanda kalacak ve “terör örgütleri”nin faaliyetlerini sonlandırmak için ise Ankara ve Moskova birlikte çalışacaktı. Soçi mutabakatı kapsamında, bölgede bulunan ve Türkiye’nin de “terör örgütü” kabul ettiği Heyet Tahrir uş-Şam gibi El Nusra bağlantılı örgütler ile ağır silahların bölgenin dışına çıkarılması bekleniyordu.

Türkiye bu örgüt militanlarını ve silahlarını bölge dışına çıkardı mı? Hayır… O halde Rusya destekli Suriye saldırılarından şikâyet etmeye hakkı var mı?

Yoksa Suriyelilerin Türkiye’ye sürülmesini, siyasi iktidar mı istiyor? Öyle ya Rusya’ya söz veriyorsun ama teröristleri bölgeden çıkarmıyorsun. Suriye teröristlerin bulunduğu saldırınca da “450 bin kişi sınırımıza bekliyor” diye kamuoyu oluşturuyorsun… Bu durumda Türkiye’ye yönelik göç operasyonlarına kim zemin hazırlamış oluyor?

***

“Uluslararası Kriz Grubu” adıyla Amerikan devletinin politikalarını oluşturmak için çalışan örgüt de Libya ile ilgili yayınladığı son raporda, Birleşmiş Milletler’in Libya’da yeni bir birleşik yönetim kurma çalışmaları başlatacağı bildiriliyor.

Bu karar, Türkiye’nin Libya politikasının da iflası anlamına geliyor…

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/450-bin-suriyeliyi-turkiyeye-surme-operasyonlari-54642yy.htm

24.01.2020