Suriye’nin İdlib bölgesinde Esad rejiminin operasyonları sürerken, Suriyelilerin Türkiye sınırına göçleri sürüyor. Son 3 günde 13 bin 600 Suriyeli göç ederken, İdlib’deki saldırıların başlamasından bu yana Türkiye sınırına göç eden Suriyelilerin sayısı 481 bini buldu.

Suriye’de Esad rejiminin İdlib’deki saldırıları ile birlikte Türkiye sınırına göçler sürüyor. Bölgeden gelen son bilgilere göre, son 3 günde 31 bin 600 Suriyeli Türkiye sınırına göç etti. Esad rejiminin İdlib saldırılarının başlamasından bu yana toplam 481 bin Suriyeli Türkiye sınırına akın etti.

Bölgede göç verilerine ilişkin çalışma yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj, Rusya’nın da hava desteği sağladığı saldırılarda Daret İzze, Etarib, Hureytan, Hayyan, Anadan, Ayncara, Kasimiyye, Sellüm, Han Tuman, Han Asal, Kefer Naha Bara ve Ayn Cara’dan göçlerin sürdüğünü söyledi.

Yerinden edilenlerin büyük kısmı Türkiye sınırı hattındaki kamplar bölgesine gelirken bir kısmı da Türkiye’nin teröristlerden temizlediği Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgesine sığınıyor.

İdlib’in güney ve güneydoğusu ile Halep’in batı ve güney kırsalındaki yerleşimlerinden Kasım 2019’dan bu yana 481 bin sivil yerinden edildi.

İdlib’deki kampların dolması, yeni çadır kurulacak alan ile altyapının bulunmaması ve yardımların azalması nedeniyle binlerce sivil, sığınacak yer bulmakta güçlük çekiyor.

Saldırılardan kaçarak evsiz kalan ve temel yaşam malzemelerini temin etmekte zorlanan binlerce aile, yardım bekliyor.

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/481-bin-suriyeli-turkiye-sinirinda-265649h.htm

26.01.2020