Fatih Ertürk yazdı…

Fatih Ertürk

Suriye’den Türkiye’yi başlayan göç bugün itibarıyla 10 yılını doldurdu.

Aslında baktığınızda toplamda 10 milyon mülteciye ve sahipliği yapmış Türkiye. Transit geçenler, batışa sığınmadan önce konaklayanlar, tekrar ülkesine dönmeden önce burada zaman geçirenler.

Batının şu ana kadar Türkiye’ye verdiği toplam destek herşeyi katsanız bile 1 milyar Euro’yu bulmuyor.Türkiye’nin bu insanlara harcadığı para ise bugün için 46 milyar dolar gibi görünse de 10 yıllık maliyetleri tam olarak 60 milyar doları buluyor.

Önce ekonomik kriz, ardından salgın ve bugün için iktisadi buhran yaşıyor Türkiye.

100. yılına yaklaşan Cumhuriyet’te en önemli kırılmadır AKP. Bir ülkenin bu coğrafyada var olma iddiasından yapılan hatalardan dolayı vaz geçme noktasına sürüklenişidir.

Kadrolarıyla, duruşuyla, hedefleriyle, yapısını oluşturan dinamiklerle kayıp bir Ortadoğu’nun Türkiye’ye son mirasıdır AKP.

Aslında yitik bir ülkenin, kendi ülkesine etnik aidiyet ve inançlar üzerinden ihanet etmiş bir ülkenin iz düşümüdür Suriye.

Kimsenin savaşın ne için başladığını bilmediği, herkesin yaşamak için ne yapacağına karar veremediği, geleceğin asla tahmin edilemediği bir ülkedir Suriye.

Ve bu coğrafyada yapılmayacak en büyük hatayı yapan siyasal İslamcı daha doğrusu Müslüman kardeşler ekolünün İslam Dünyasındaki son temsilcisi AKP’nin bilerek isteyerek bir ulusla beraber intihara kalkışmasıdır bugün Suriye.

Halkının kendi elleriyle kendi ülkesi emperyalistler Amerika ve Rusya’ya takdim edilmesi, etnik grupların kurdukları küçük devletçiklerle teröristçilik oynadığı bir kayıp ülkedir Suriye.
Ve o güzelim Halep…

Güzeller güzeli Halep…

Benim dedemin Osmanlının yıkılmasıyla beraber bir anda kendi ülkesinde garip kaldığı türküler kenti Halep.

Biz Haleplilerin torunları için yitik bir ülkenin incisidir o uğruna şarkıların adandığı güzelim ensarın aşkı güzelim kent.

Yazık oldu Türkiye’ye yazık oldu Suriye’ye…

Şöyle diyor Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı ve bir dönemin Dışişleri Sözcüsü Volkan Bozkır;

“Suriye’deki 4,1 milyon nüfusun 2,8 milyonu, günlük acil insani yardıma muhtaç durumda ve bunun için de mutlaka bu kapıların 4 kapıya tekrar çıkarılması, sadece Cilvegözü’ndeki insani yardımlarla yetinilmemesi önem arz ediyor. Yoksa burada, Kuzeybatı Suriye’de, açlıktan ölen ve dünyanın acı duyacağı, utanç duyacağı tablolarla karşılaşmamız söz konusu olabilecek.”

Keşke Türkiye Suriye’yi bir arada tutmayı becerebilseydi, keşke bu ülkenin en kötü yönetildiği bir döneme bu savaş denk gelmeseydi, keşke gözü kararmış haramilerin elinde soyup soğana çevrilen güzelim Türkiye kardeş ülke Suriye halkının yanıbaşında olabilseydi.

Ne diyelim…

Halep harap olduktan sonra…

Bunları yazmanın ne anlamı var…

Kaynak: https://www.antakyagazetesi.com/6-milyon-suriyeliye-60-milyar-dolar/

12.04.2021