NBC News tarafından ele geçirilen belgeler ABD hükümetinin mülteci yanlısı gazetecileri, aktivistleri ve bazı sosyal medya kullanıcılarını takip etmek için bir veritabanı oluşturduğunu ortaya çıkardı.

2018 sonlarında ABD´ye giriş yapmak için güney San Diego bölgesindeki San Ysidro sınır kapısına gelen yaklaşık 5000 mültecinin durumunu takip etmek için çok sayıda gazeteci ve aktivist yine o bölgede çekimler yapmıştı.
Bu olayı takip eden aylarda orada bulunan ve mültecilere destekte bulunan gazeteciler ve aktivistler sınır görevlileri tarafından ciddi soruşturma ve incelemlere mâruz kaldıklarını ifade ettiler.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan bazı foto muhabirler birçok kez kimlerin fotoğrafını çektiklerine ve neler gördüklerine dair sorguya çekildiklerini ifade ederken, aynı zamanda uzun saatler süren gözaltılara katlanmak zorunda kaldıklarını belirttiler.
Ele geçirilen son belgeler ise adeta bunları doğrular nitelikte. Bir ulusal güvenlik görevlisi gizlilik şartı ile bazı belgeleri NBC News ile paylaştı. Bu belgeler sınırdaki olaylar sırasında orada bulunan ve bu konuda haber yapan gazeteci ve aktivistlerinin çoğunun bir veritabanında toplandığını gözler önüne seriyor.
Veri toplama operasyonunun mülteci hareketlerini takip eden “Operation Secure Line” programı kapsamında yapıldığı belirtilen belgelerde, aynı zamanda ABD ve başka ülkelerin vatandaşları dahil olmak üzere çok sayıda kişinin kişisel bilgilerinin toplandığı görülüyor.

Bedrettin Bölükbaşı
kaynak: http://ehamedya.com/abd-hukumeti-gazetecileri-ve-multeci-savunucularini-takip-etti_19951.html
07.03.2019