ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı açıklamada skandal bir talepte bulundu. Blinken, Türkiye-Suriye sınırındaki Öncüpınar ve Cilvegözü gibi sınır kapılarının açılmasını istedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye-Suriye sınırında kapalı olan sınır kapılarının açılması çağrısında bulundu. Blinken, geçen sene kapanan Öncüpınar ve Cilvegözü dahil 3 sınır kapısının tekrar açılmasını talep etti.

Suriye ile ilgili ABD yönetiminin yaklaşımındaki değişikliği vurgular şekilde sert açıklamalarda bulunan Blinken, insanlara yardım etmek için yol bulunmasının zorunlu olduğunu belirterek, “Bu bizim sorumluluğumuz” dedi.

TÜRKİYE’DEN SKANDAL TALEP
2020 yılında Çin ve Rusya’nın vetoları ile açılamayan Türkiye-Suriye sınırında bulunan Öncüpınar, Bab al Salam ve Irak-Suriye sınırında bulunan Al-Ya’rubiyah sınır kapılarının tekrar açılması çağrısında bulunan Blinken, “Bugün konseyin bu geçişleri tekrar açmayı onaylamaması için iyi bir neden yok. Konsey üyelerinin yapacak bir işi var. Üç sınır kapısını da insani yardım için açmak” dedi.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Genel Sekreteri Mark Lowcock da milyonlarca Suriyelinin insani yardıma ihtiyaç duyduğunu hatırlatarak, “10 yıl oldu ve bu Suriye için bir felaket” dedi.

BM GENEL KURUL BAŞKANI BOZKIR İLE GÖRÜŞTÜ
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Birleşmiş Milletler 75’inci Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır ile de görüştü. COVID-19 nedeni ile sanal ortamda gerçekleşen görüşmenin basına açık bölümünde Bozkır, ABD’nin BM için önemini vurgularken ABD’de göreve gelen yeni hükümetin uluslararası politikalarda yaptığı değişiklikler ile uluslararası organizasyonlar ile daha sıkı bir çalışmanın içine girmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Blinken ise Dünya’da süren sorunların hiçbirinin tek bir ülke tarafından çözümlenemeyeceğini belirterek Birleşmiş Milletler’in iş birliği ve çözüm üretmek için en iyi kurumlardan biri olduğunu belirtti.

Görüşmenin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price yayınladığı mesajda Bozkır ve Blinken’in Bozkır’ın başkanlığının geri kalanında planlanan önemli konuların konuşulduğunu belirtirken “Bakan Blinken, Başkan Bozkır’a 75’inci Genel Kurul döneminde gösterdiği liderlik için teşekkür etti” dedi.

Price görüşmede ABD’nin Genel Kurul Başkanı ve Birleşmiş Milletler ile yakın çalışma isteğinin dile getirildiğini söyledi.

Kaynak: https://www.aykiri.com.tr/abd-den-turkiye-ye-sinirlari-acin-talebi-kabul-edilirse-daha-cok-siginmaci-gelebilir/10392/

30.03.2021