Sağlık çalışanlarına sahip çıkılması gerektiğini, aksi halde vatandaşların sağlığını emanet edecek sağlıkçılar bulamayacağı uyarısında bulunan Türk Sağlık Sen Gaziantep Şube Başkanı Kemal Kazak, “Acillerde hasta yoğunluğu fazla. Yaptığımız çalışmalar sonucunda acile gelen vatandaşların yüzde 75’i acil değil, poliklinik hastasıdır. Dolayısıyla hem iş yükü artıyor hem de gerçek acillerin tedavi almasını gecikiyor” dedi.

Sağlık çalışanlarının iş yükü daha da arttı

Kış aylarından dolayı sağlık çalışanlarının iş yükünün arttığını söyleyen Kazak, grip, bronşit ve soğuk algınlığı hasta sayısının arttığının altını çizdi. “Arkadaşlarımız yoğun iş yükü altında fedakarca gece-gündüz çalışıyorlar. Gaziantep’te 2 milyon vatandaşımızın yanı sıra 600 bin Suriyeli bulunuyor. Hasta sayısının artması ve Suriyeliler’den dolayı sağlık çalışanlarının iş yükü daha da arttı. Türk Sağlık Sen olarak sağlık çalışanlarının haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için yetkililere çağrıda bulunuyoruz” şeklinde ifadeler kullandı.

Sorunları söylemekten dilimizde tüy bitti

Gaziantep’in çalışanlar açısından cazip hale getirilmesini isteyen Başkan Kazak, “Şehrimize gelen kamu görevlileri kalmak istemiyor. Sorunları söylemekten dilimizde tüy bitti. STK’ların söylediklerinin dikkate alınması gerekiyor. Çalışanların moral ve motivasyonlarının artması vatandaşa da olumlu yansıyacaktır. Ama söylediğimiz sorunları Sağlık Bakanlığı ve diğer bakanlık yetkilileri sesimizi duymazlıktan geliyor. Aile Hekimleri Derneği 8 Şubat’ta ‘Sağlıkta Şiddete Hayır’ mitingi düzenleyecekler. Bizde destek vereceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Sağlık çalışanları ve kamu görevlileri mutsuz

Çalışanların ‘Tükenmişlik Sendromu’ yaşadıklarını kaydeden Kazak, “Bazı kurumlar dinlenme odaları bulunmuyor. Çalışanlar hemşirelerin çocuklarını bırakacak kreşler yok. Ailesiyle beraber oturup dinlenip çay içebilecekleri yerler yok. Tüm sorunları birleştirdiğimiz sağlık çalışanları ve kamu görevlileri mutsuz. Her zaman dediğimiz ‘Ortak aklın’ bir an önce hayata geçmesini istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: http://www.gaziantepsabah.com/acile-gelen-vatandaslarin-yuzde-i-poliklinik-hastasi.html

31.01.2020