Adapazarı kent merkezindeki Suriye mahallesinde yabancı uyrukluların ve bu kişilerin açtıkları iş yeri sayısı her geçen gün artıyor. Türkçe tabela bulmanın zor olduğu sokaklar vergi levhası ve ruhsatı da olan Suriye Irak ve İran esnafıyla dolu. Bölge halkı “onlara ait kafelerin bazı bölümlerine yabancı giremez tabelası bile var kendi semtimizde yabancı kaldık” dedi. 

Adres Adapazarı şehir merkezindeki Tığcılar mahallesinin sokakları son yıllarda yabancı uyruklu şahısların yoğun olarak bulundukları Tekin atıf Şener ve çevresindeki sokaklar adeta Suriye mahallesine dönmüş durumda. Bu sokaklarda artık Türkçe tabela bulmak çok zor. Yanyana onlarca iş yerinde Arapça tabelalar ve isimler yer alıyor bölgedeki tüm işyerleri mültecilere kiralandı bakkal market kuaför lokanta gibi dükkanları işleten yabancı uyruklu şahıslar Suriye Irak ve İran’dan gelen yabancılara hizmet veriyor bölgede çalışan yerli esnaf ve vatandaşlar oluşan bu manzaradan şikayetçi. Kendi sokaklarında rahat hareket edemediklerini belirten vatandaş buna bir sınır getirilmesini istiyor.

Yabancılar giremez yazıyor

Bölge esnafı İdris tuna bazı dükkanlarda yabancı giremez yazıların olduğunu belirterek “Şu anda Sabiha hanımın arkasında Fitaş sinemanın arka sokağı nda Suriyeliler yoğunlukta gidin kafeteryalarının bazı bölümlerinde yabancı giremez yazıyor yani bizlere Türklere has bir konu olarak gelsinler baksınlar şu anda araç çekecek yer bulamıyoruz bizlerden daha rahatlar bu konuda. Gidin dükkanlarına bakın bir tanesinde ruhsat vergi levhası herhangi bir belge bulunmamakta kendi ülkemde kendi şehrimde yabancı hissetmeye başladım” dedi.

Salgına dikkat etmiyorlar

Bölgede yaşayan Erkan değirmenci ise yabancı şahısların maske ve mesafe kuralına dikkat etmediğini ve test yaptırmadıklarını ifade ederek şöyle dedi hastanelere gidiyoruz afkan olsun Suriyeli olsun hiç birine denk gelmiyoruz bizim vatandaşımız Doğumevi nde herkes peşinde ama bu yabancı vatandaşları oralarda göremiyoruz bizler maskeye dikkat ediyoruz ama bu yabancı uyruklu vatandaşlar hiçbir şekilde takmıyor biz de virüs var bunlara mı yok biz bu şehirde Doğduk büyüdük bunlar kadar rahat olamadık yaşam tarzları bizden çok farklı bu konularda yetkililerden bir önlem alınmasının talep ediyoruz”

Dükkan işleten yabancı şahısların hepsinin çalışma ruhsatı ve vergi levhası bulunurken Adapazarı belediyesinin bölgede sürekli denetim yaptığı öğrenildi.

Kaynak: https://www.sakaryayenihaber.com/guncel/adapazari-nda-bir-suriye-mahallesi-yabancilar-giremez-h120274.html

26.10.2020