AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Yeni mali bir yardım paketi öneriyorlar şunu unutmamaları gerekir ki Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki göç meselesi sadece mali yardım meselesine indirgenemez. Bu bir vizyonsuzluk olarak ortaya çıkar uzun vadede sürdürülebilir bir durum değildir. Bu vahim bir hatadır. Kendinizi ilgilendiren bir konuda bile bu kadar geç karar almanız ve bu kadar düşük limitli bir vizyonla hareket etmeniz, son derece yanlıştır. Türkiye bu yükü çekiyor ama bu yükü çekmesinin de bir sınırı var” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında AKP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı devam ederken AKP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Çelik, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Çelik, MYK’nın önemli bir gündem maddesinin Türkiye’nin terörle mücadelesi olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği operasyonları yakından takip ettiklerini söyleyen Çelik, “Türkiye terör konusunda bütün unsurlarıyla yeryüzünün en büyük mücadelesini veriyor. Zaman zaman Irak’tan yönelen bu terör tehdidine karşı verilen mücadelede bazı grupların Irak’ın egemenliğine, toprak bütünlüğüne dönük olarak Türkiye’nin ihlalleri olduğu şeklinde ifadeleri var. Bunların hepsi kara propagandadır” diye konuştu.

“OLUMLU GÖRÜŞMEYE TERS BİR YAKLAŞIM”

AKP Sözcüsü Çelik, Yunanistan’ın tatil sezonu olan 15 Haziran-15 Eylül tarihleri arasında askeri faaliyet göstereceğini açıkladığını ve bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in yaptığı olumlu görüşmeye ters bir yaklaşım olduğunu vurguladı.

Çelik, “Bütün dünyanın görmesi gereken şey şudur; bu mikro gerginlik meselesinde de göreceğimiz gibi gerginlikler Yunanistan tarafından kaynaklanmaktadır. AB ülkeleri sürekli Cumhurbaşkanımız ile konuştuğunda Ege ve Akdeniz’de tansiyonun düşürülmesi gerektiğinden bahsediyorlar. Cumhurbaşkanımız da tabii siz bu sözleri Yunanistan’a söylemeniz lazım diyor ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE BU YÜKÜ ÇEKİYOR AMA ÇEKMESİNİN BİR SINIRI VAR”

AB liderler zirvesinde Türkiye başlığında ortaya konulan raporun son derece yetersiz olduğunu vurgulayan Çelik, şunları söyledi:

* Yeni mali bir yardım paketi öneriyorlar şunu unutmamaları gerekir ki Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki göç meselesi sadece mali yardım meselesine indirgenemez. Bu bir vizyonsuzluk olarak ortaya çıkar uzun vadede sürdürülebilir bir durum değildir. Bu vahim bir hatadır.

* Zaten önerilen yeni mali yardım paketinin yani Türkiye’ye vermiş olmuyorsunuz aslında Suriyeli sığınmacılar için veriyorsunuz. Siz bunları Suriyeli sığınmacılar için verdiğinizde Avrupa’yı kendinizce göçten ve göçün olumsuz etkilerinden korumuş oluyorsunuz.

* Kendinizi ilgilendiren bir konuda bile bu kadar geç karar almanız ve bu kadar düşük limitli bir vizyonla hareket etmeniz, son derece yanlıştır. Türkiye bu yükü çekiyor ama bu yükü çekmesinin de bir sınırı var.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/akpli-omer-celik-turkiye-bu-yuku-cekiyor-ama-cekmesinin-de-bir-siniri-var-6510813/

29.06.2021