Almanya iç savaştan kaçan Suriyelileri kabul eden ülkeler arasında ön saflarda yer almasına rağmen, bugünlerde hükümlü veya tehlikeli gördüğü kişileri yeniden Suriye’ye sınır dışı etmeyi planlıyor. Bu da ülkede geniş tartışmalara yol açıyor.

Suriye’ye sınır dışı uygulamalarının durdurulmasını öngören düzenlemenin 31 Aralık’ta sona erdirilmesini isteyen İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in yarına kadar 16 eyaletteki yetkililerle bu konuda bir karar çıkarması bekleniyor.

Seehofer, “İçişleri Bakanları Kurulu’nda  en azından suçlular ve tehdit yaratanların Suriye’ye sınır dışı edilmelerinin mümkün olup olmadığının araştırılması gerektiğini savunacağım” dedi.

Bu karar, on yıl önce yaklaşık 790 bin Suriyeliyi ağırlayan ve şu anda Avrupa’da en büyük Suriyeli toplumuna ev sahipliği yapan ülkede politikada önemli bir değişiklik oluşturacak.

Almanya, Devlet Başkanı Beşşar Esed’in demir yumrukla yönettiği ülkeyi harabeye çevirmesiyle yaklaşık on yılda 380 binden fazla kişinin ölümü ve milyonlarca kişinin mülteci olmasına neden olan kanlı çatışma yaşanması nedeniyle 2012’den bu yana Suriye’ye sınır dışı etme uygulamasını askıya aldı.

Ancak muhafazakar Bakan Seehofer, en azından suçlular ve tehlikeli olarak kabul edilen kişiler için olay bazında bir değerlendirme yapılmasını istiyor.

Bakan, Almanya’da oturma haklarını kaybetmelerine neden olması nedeniyle bu konunun suç işleyen veya devletin güvenliğini tehlikeye atan Suriyelilere bir mesaj olacağını vurguladı.

Başbakan Angela Merkel’in destekçileri muhafazakar eyalet liderleri bu genel yasağın değiştirilmesini destekliyor. Buna karşılık, Sosyal Demokratlar tarafından yönetilen eyaletlerde bu fikre karşı çıkılıyor.

İçişleri Bakanı’nın söz konusu hamlesi, birçok suça karışan Suriyeli bir mülteciye atfedilen ve sığınmacıların kabulü konusunda tartışmaya yol açan bir saldırının ardından geldi.

2015’teki göç krizinin zirvesinde Almanya’ya gelen Suriyeli genç, Dresden’de bir turisti bıçaklayarak öldürdüğü şüphesiyle yakalandı ancak özellikle gizli bir terör örgütünün destekçilerini istihdam etme girişimi nedeniyle birçok suçtan hüküm giydi.

Gündeminde göç ve güvenlik olan aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) de, Suriyelileri ülkelerine sınır dışı etme uygulamasının yeniden başlatılmasını talep ediyor.

Sivil toplum kuruluşları fikre karşı şiddetle karşı çıkıyor ve Uluslararası Af Örgütü (AMNESTY) Almanya Direktörü Marcus Picot, Esed rejiminin on binlerce insanın kaçırılması, sistematik işkence ve tasfiyesinin arkasında durmaya devam ettiğini vurguladı.

Almanya, iltica başvuruları reddedilen Afganları düzenli olarak sınır dışı ediyor ve Afganistan’daki bazı bölgelerin güvenli olduğunu öne sürüyor.

Almanya’ya sığınma başvurusu yapan Suriyeli sayısı 2017’den bu yana nispeten azalsa da, hala Suriyelilerin iltica başvurusu yaptığı ilk ülke olmaya devam ediyor.

Ocak ve Eylül sonu arasında 26 bin 775 Suriyeli sığınma başvurusunda bulundu ve yüzde 88’inden fazlasına koruma sağlandı.

Kaynak: https://turkish.aawsat.com/home/article/2674676/almanya-%E2%80%98tehlikeli%E2%80%99-suriyelileri-%C3%BClkelerine-s%C4%B1n%C4%B1r-d%C4%B1%C5%9F%C4%B1-etmeye-devam-etmeyi?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

11.12.2020