Almanya, koronavirüs tehlikesine karşı Yunanistan’da zor şartlarda hayatta kalmaya çalışan mültecileri kabul etmeye hazır olduğunu duyurdu

Euronews’in aktardığı habere göre, Berlin Adalet Bakanı Dirk Behrendt, Midilli Adası’ndaki kalabalık Moria kampından 500 ila bin 500 sığınmacıyı ülkeye getirmek istediklerini belirtti.

Radio Eins’a konuşan Dirk Behrendt, “Oradaki mültecilerin durumu AB için bir utanç kaynağı. Artık Alman hükümetinin ulusal düzeyde veya ortaklarıyla bir anlaşmaya varmasını beklemek için vaktimiz yok. Onları ağırlayabileceğimiz tesislerimiz var, ayrıca birçok boş otel de bulunuyor” diyerek Berlin kentinin hazır olduğunu ifade etti.

Dresden merkezli Mission Lifeline, iki uçuşun finansmanı için 55 bin euro civarında bağış topladı.
Ocak ayında, başta Almanya ve Fransa olmak üzere birçok Avrupa ülkesi Yunanistan’ın yükünü hafifletmek için bin 600 mülteciyi kabul etmeye hazırlanıyordu. Fakat Covid-19 salgınının Avrupa’ya yayılmasıyla bu proje askıya alındı.

Ancak diğer taraftan da 3 bin kapasitelik Moria kampında yaklaşık 20 bin kişinin kalması büyük bir risk haline geldi.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) bünyesinde gönüllü olarak çalışan Dr. Apostolos Veizis, Yunanistan’daki kamplara koronavirüsün yayılmasının büyük bir felakete yol açabileceği uyarısında bulundu. Veizis en temel ihtiyaçlarının zorla karşılandığı bu kamplarda, “167 kişi için sadece bir tuvalet, 200 kişi için bir duş ve 1300 kişi için de bir musluk var” dedi.

Kamplarda bir Covid-19 vakası tespit edildi.

Yunanistan’da kamplarda kalan sığınmacılar arasında ilk yeni tip koronavirüs vakası tespit edildi.

Öte yandan, Yunanistan’ın en çok sığınmacı barındıran adalarından biri olan Sakız Adası’nda da ilk Covid-19 vakasının 40 yaşında bir askerde görüldüğü bildirildi.

Yunanistan’da şu ana kadar bin 415 vaka tespit edilirken, 51 kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: http://www.haberiniz.com.tr/dunya/almanya-yunanistandan-bin-500-multeciyi-kabul-etmeye-hazirlaniyor-465848h.html

04.02.2020