Ankara’nın Polatlı ilçesinde İdlib’de meydana gelen hain saldırıyı protesto eden bir grup daha sonra Suriyeli olduğu iddiasıyla iki kişiye saldırdı. Saldırıya uğrayanların Türk vatandaşı olduğu ortaya çıktı.

İdlib’de meydana gelen hain saldırıyı protesto etmek için Ankara’da toplanan bir gurp, Suriyeli oldukları iddiasıyla 2 kişiye saldırdı. Saldırıya uğrayanların Türk vatandaşı odluğu ortaya çıkarken, olay yerine polisin gelmesi sonrası kaçan saldırganlar daha sonra 2 Suriyeli sığınmacıya daha saldırdı. Saldırıda yaralananlar hastaneye kaldırılırken, polis ekipleri çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Suriye’nin İdlib kentindeki hava saldırısında şehit düşen 34 asker için Ankara’da Polatlı Cumhuriyet Meydanı’nda bir anma programı düzenlendi. Yaklaşık bin kişinin katıldığı program olaylı bitti. 2’si Türk vatandaşı olmak üzere toplam 4 kişinin yaralandığı anma etkinliği tartışma yarattı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra program şehitler için okunan Kuran’ı Kerim tilavetinin ardından bitti.

SALDIRDIKLARI KİŞİLER TÜRK ÇIKTI

Bunun üzerine meydanda toplanan bir grup “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Yansın Suriye yıkılsın İdlib” ve “Suriyeli istemiyoruz” sloganlarıyla Turan Caddesi üzerinden yürüyüşe geçti. Bu sırada gruptan bazılarının Yenimahalle’ye doğru koştuğu görüldü. Suriyeli mültecilerin bulunduğu Yavuz Selim Caddesi üzerine gelen grup, Suriyeli sandıkları 2 Türk vatandaşını dövmeye başladı. Polisin gelmesiyle kaçmaya başlayan grup daha sonra Yenimahalle’de yakaladıkları 2 Suriyeliyi darp etti.

Olayda yaralanan 4 kişi gelen ambulanslarla Polatlı Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, olayla ilgili çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/ankarada-suriyeli-provokasyonu-saldiriya-ugrayanlar-turk-cikti-270323h.htm

02.03.2020