Bu görüntüler Suriyelilerin yaşadığı Ankara Önder Mahallesinden. Bölgeyi bilenler buraya küçük Suriye diyor. Ankara Önder Mahallesinde yaşayan Suriyelerin nüfusu Türk nüfusunu üçe katlamış durumda, Türk esnaf yok denilecek kadar az. Berber, kasap, market aklınıza gelebilecek tüm iş kolları Suriyelilerin tekelinde.

Bölgede yaşayan vatandaşlar durumdan son derece şikayetçi. Nedenini sorduğumuzda herkesten ortak bir cevap alıyoruz. “Kendi kültürlerini burada yaşamak istiyorlar ve bize hiç saygıları yok”. Güneş batıp akşam olunca mahallede ayrıca bir güvenlik sorunu başlıyor. Evsiz ve geliri olmayan Suriyeliler’in mahalleye girenleri sıkıştırıp para istediği belirtiliyor. Suriyeliler gelmeden önce bölgede esnaflık yapan birçok işletmeci dükkanını kapatma noktasına gelmiş. Neden diye soru yönelttiğimizde ise “Suriyeliler gelince bölgedeki Türk aileler başka yerlere taşındı, Suriyeliler kendi dükkanlarını açıp bizim işlerimizi baltaladı.

Kendi gibi olanlardan alışveriş yapıyor. Çok zor durumayız ne yapacağımızı bilmiyoruz” diyorlar. Koronavirüs pandemisi yaşadığımız şu günlerde ise diğer bir sorun sağlık sorunu. Önder mahallesinde 10 kişiden sadece 2 ya da 3 kişi gerekli tedbirleri uyguluyor. Nüfusun büyük bir bölümü maske takmıyor ve sosyal mesafe kurallarına riayet etmiyorlar. Önder Mahallesindeki kasaplarda etlerin bir bölümü açık havada satılıyor. Kurulan pazarlarda ise 1.5 metre kuralı hiçe sayılıyor. Ne yazık ki bölgedeki denetimler ise derece az.

Birkaç Suriyeliye neden böyle davrandıklarını sormak için mikrofon uzattık fakat kameramızı görünce bizden uzaklaşmaya başladılar. Koronavirüsün ikinci dalgası gelecek mi sorusunun yanıtı ise videomuzda.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=mqllcoCiCHM

22.05.2020