Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan 10 bin nüfusa sahip Önder mahallesine gitmek için yola çıkıyoruz.

Önder Mahallesi şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bir mahalle. Önder Mahallesi’nde 10 bin nüfusun yaklaşık üçte ikisini Suriyeliler oluşturuyor.

Caddelerinde çok sayıda Arapça levhalı dükkan bulunan mahalle, ‘Küçük Halep’ olarak adlandırılıyor. Mahallede Suriyeli esnaf sayısı da Suriyeli nüfus ile birlikte arttı. Caddeler, Arapça levhalı iş yerleri ile doldu. Mahallenin ana caddesi Selçuk Caddesi’nde bakkaldan berbere, dönerciye ve kasap dükkanına kadar her yerde Arapça levha ve yazılar göze çarpıyor.

Mahallede az da olsa Türk esnafın olduğunu öğrendik. Türk Esnafın en büyük sıkıntısı Suriyeli esnafın vergi ödememesi. Önder mahallesinin sokaklarında gezerken bir kasap dükkanı dikkatimizi çekiyor ve içeri giriyoruz. Suriyeli esnafa mikrofon uzattığımızda kendisinin Türkiye’ye kaçak yollardan geldiğini ve hiçbir denetime uğramadan dükkanı açtığını söylüyor . Kasaptan çıkıp bir berber dükkanına giriyoruz.

Berber Ali, ya onlar buradan gidecek ya da biz buradan gideceğiz diyor. Önder mahallesinde Türk esnafın en büyük şikayeti Suriyelilerin hiçbir vergi ödememesi. Her yere şikayet etmemize rağmen maalesef sonuç alamıyoruz diyorlar.

Bir tekstil dükkanında röportaj yaparken arkadan bir ses duyuyoruz. Gelin benimle de konuşun diye. Mustafa Bey 25 yıldır Önder mahallesinde yaşadığını söylüyor. Suriyelilerin kaçak elektrik kullandığını ve mahallede kaçak meyve sebze satıldığını söylüyor.

Önder Mahallesinde durum böyle… Ankara’nın göbeğinde bir küçük Halep… Dış dünyadan uzaklaşmış, Ankara’nın göbeğinde bir Suriyeli gettosu.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=zCrTDtCW_pw&feature=youtu.be

28.11.2019