ANTALYA’da geri dönüşüm işi yapan Suriyeli iki grubun taşlı, sopalı, bıçaklı kavgasında Muhammed Musa Hüseyin öldürülmesi olayında katil zanlısı olduğu öne sürülen iki Suriyeli ilk kez hakim karşısına çıktı.

OLAY geçen yıl Eylül ayının son haftasında Kepez ilçesi Şelale Mahallesi’nde meydana geldi. Suriyeli iki grubun taşlı, bıçaklı kavgası sonucunda, göğsünden bıçakla yaralanan Muhammed Musa Hüseyin kaldırıldığı özel hastanedeki müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Olaydan sonra İsa Müslüm ve Hasan El Hasan cinayet şüphelisi olarak çıkarıldıkları nöbetçi hakimlikçe tutuklanarak cezaevine konuldu.İsa Müslüm ve Hasan El Hasan, Antalya 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşısına çıktı. Duruşmaya, tercüman ve taraf avukatları katıldı. İki sanık da cinayeti kendilerinin işlemediğini iddia etti.Savunmasında, üzerine atılı suçu kabul etmeyen Hasan El Hasan, diğer sanık İsa Müslüm ve maktulle birlikte geri dönüşüm yapılan işyerinde çalıştıklarını söyledi. Olay günü maktul ve yakınlarının İsa Müslüm’ün kardeşini darp ettiğini belirten Hasan El Hasan, duruşmadaki ifadesinde şunları söyledi:

“Biz de kavgaya dahil olduk. Maktul ve akrabasıyla birbirimize vurduk. Orada bulunanlar bizi ayırdılar. Kavgadan sonra evimize gittik. Diğer sanık İsa’nın evi bizim evimize yakın bir yerdedir. Ben evimin hemen önünde çocuklarımla otururken, içinde maktul Muhammed’in de olduğu 5- 6 kişinin ellerinde demir sopalarla geldiğini gördüm. Bu şahıslar sopalarla bana saldırdılar. Ben kaçtım. Aldığım darbeler sonucunda kafamda kanama vardı. Sonrasında bir kişinin yaralandığını söylediler. Sanık İsa ve kardeşleri, bana yapılan saldırı nedeniyle suçu üstlenmemi söylediler. Ben de kabul ettim. Ama maktulün bıçaklama eylemini ben gerçekleştirmedim. Olay sırasında benim elimde bıçak yoktu. Suçsuzum beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum.”

‘TÜRKÇEM YETERLİ GELMEDİ’

Olay günü maktulün kardeşini darp ettiğini ve bu nedenden dolayı aralarında tartışma yaşandığını ve kavga ettiklerini anlatan İsa Müslüm ise savunmasında şunları söyledi:

“Evde biraz uyudum. Sonra dışarıdan sesler geldiğini duydum. Baktığımda ellerinde taş ve sopa bulunan 10-15 kişilik grubun evimize doğru taş attıklarını gördüm. Dışarı çıkmadık. Bir süre sonra dışarı çıktığımda sanık Hasan’ın yüzünün kanlar içerisinde olduğunu ve yan tarafta da bir adamın yattığını gördüm. Hemen Hasan’ı oradan uzaklaştırdım ve amcamın oğlunun evine gitmesini söyledim. Yerde yatan yaralı adam için 155’i aradım ancak Türkçem yeterli olmadığı için adresi tarif edemedim. Daha sonra ben de amcamın oğlunun evine gittim. Hasan da oradaydı. Orada yemek yediğimiz sırada polisler geldi. Ben yerde yaralı yatan şahsın maktul Muhammet olduğunu sonra öğrendim. Olay sırasında elimde herhangi bir bıçak yoktu. Ben maktul ile karşı karşıya hiç gelmedim.”

TANIK İFADELERİ

Tanık A.Ö. ise sanıklarla aynı mahallede oturduğunu, olay günü bir grubun ellerinde demir sopa ve taşlarla geldiklerini söyledi. A.Ö., “Bu kişiler ellerindeki taşları hangi sanığa ait olduğunu tam olarak bilmediğim eve fırlattılar. Evin içerisindekiler en başta dışarı çıkmadılar, daha sonra çıktılar. Çıkan şahıslardan birisi elindeki bıçağı karşıdaki kalabalıktan birisine iki kez vurdu. Bu şahıs yere düştü. Biz araya girdik ve olayın büyümesine engel olmaya çalıştık. Bıçaklayan kişi ve yanındakiler kaçtı. Kaçan şahısların içerisinde tam olarak hatırlayamasam da yüzü kanlar içerisinde biri daha vardı. Bıçağı savuran kişi, grubun taşladığı evden çıkmıştı” dedi.Sanıklarla aynı mahallede oturduğunu dile getiren tanık S.K. ise olay günü motosikletlerle kalabalık bir grubun geldiğini ve sanık İsa Müslüm’ün evini taşladıklarını belirtti. S.K., “Ben hemen polisi aradım. Bir süre sonra bu kalabalık grup dağıldı. Sadece maktul Muhammed orada kaldı. Bu sırada, sanık İsa dışarı çıktı. Elindeki bıçağı maktulün kalbine doğru bir kez sapladı. Ben hemen maktulün yanına gittim. Bir süre sonra vefat etti. Sanık İsa, yanındakilerle birlikte olay yerinden kaçtı” diye konuştu.

SANIKLARDAN BİRİ TAHLİYE

Duruşmada tanık olarak dinlenen sanık İsa Müslüm’ün babası Mahmut Müslüm ise bütün olayların diğer sanık Hasan El Hasan’ın evinin önünde meydana geldiğini söyledi. Olaydan bir süre sonra dışarıya çıktıklarını kaydeden Mahmut Müslüm, dışarıya çıktıklarında kalabalık grubun kaçtığını, sanık oğlu İsa Müslüm’ün elinde bıçak bulunmadığını ve maktulün nasıl bıçaklandığını görmediğini söyledi.Mahkeme, sanık İsa Müslüm’ü tutukluluk halinin devamına, Hasan El Hasan’ın ise tahliyesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Kaynak: https://www.yenialanya.com/asayis/antalya-daki-suriyeli-cinayetinde-saniklar-hakim-karsisinda-h402403.html

06.03.2020