Avrupa Parlamentosu’nun 100’den fazla vekili ortak bir mektup kaleme alarak, Yunanistan-Türkiye sınırında göçmenlere ateş açılmasının araştırılmasını istedi.

Avrupa Komisyonuna yapılan çağrıda, mart ayında Yunan sınır birliklerince açılan ateş sonucu 1 göçmenin öldüğü ve 6 kişinin de ağır yaralandığı olayda sorumluluğun Avrupa’da olduğu vurgulandı.

Mektupta, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in 3 Mart’taki, “Sınırlardaki durum sadece Yunanistan’ın çözeceği bir mesele değil, sorumluluk tüm Avrupa’dadır” sözlerine atıfta bulunarak, sınır güvenliğinin AB’nin mesuliyetinde olduğu hatırlatıldı.

AP vekilleri, Avrupa Komisyonuna, Yunan kolluk kuvvetlerinin 5,5 mm mermi kullanmasına nasıl bir tepki verildiğini, Yunan hükümetinin savunmasına karşı nasıl bir tutum izlendiğini sordu.

Mektupta ayrıca Yunan hükümetinin savunmasını teyit edecek herhangi bir bulguya ulaşılıp ulaşılmadığının aydınlatılması istendi.

Söz konusu olay, İngiltere merkezli Bellingcat ve Forensic Architecture gibi adli araştırma grupları tarafından yeniden canladırma yoluyla mercek altına alınmıştı. İncelemer Muhammed Gulzar adlı bir göçmenin gerçek mermi ile vurulduğunu teyit etmişti.

Ortak mektubun imzacıları, AB’nin bu bağımsız kuruluşların raporları ile ilgili hangi adımların atılacağını da bilmek istiyor.