ATSO Başkanı Hikmet Çinçin Suriyeliler Hatay’da en fazla  Reyhanlı ve Antakya’da yaşadığını söyledi

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin Suriyeliler Hatay’da en fazla  Reyhanlı ve Antakya’da yaşadığını söyledi

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer Landrut ve beraberindeki heyetin Antakya Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıda bu rakamları verdi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki toplantıya Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut ve beraberindeki heyet ile birlikte Antakya Belediye Başkanı İzzetin Yılmaz, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Oda üyeleri katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Oda Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Genelinde 400 bin Suriyelinin yaşadığını, ancak 400 bin nüfuslu Antakya’da 128 bin, 103 bin nüfus Reyhanlı’da 131 bin Suriyelinin yaşadığına dikkat çekti.

Hatay’daki Suriyelilerin, Hatay’ın güneyinde yaşadıklarına dikkat çeken Oda Başkanı Hikmet Çinçin, “Hatay’ın güneyinde toplamda 800 bin Türk yaşıyor, bunlarla birlikte 400 bin Suriyeli yaşıyor” ifadesinde bulundu.

“Maalesef ne Arapça ne de Türkçe konuşan bir nesille karşı karşıyayız.”

Suriye’den göç edenlerin sorunlarını birlikte getirdiklerinin altını çizen Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin şunları söyledi:

“Maalesef ne Arapça ne de Türkçe konuşan bir nesille karşı karşıyayız. Ana dillerini konuşamayan çocukların en büyük sorunları eğitim. Bu nesil ne ana dilleri Arapçayı, ne de doğdukları Türkiye’de Türkçe’yi konuşamayacak bir nesil. Bunların yanında nikahsız evlilikler, çocuk gelinler cabası.

Bunun için Avrupa Birliği olarak özellikle Almanya göç konusunda son derece deneyimli bir ülke. Suriyelilerin eğitimleri konusunda Avrupa Birliği’nin fonları büyük önem taşıyor. Gönderilecek paralar bazı sivil toplum kuruluşlarına değil, yerele gönderilmeli. Çünkü sivil toplum kuruluşlarına gönderilen paralar amacına yönelik harcanmıyor. Burada bizimle yaşayan Suriyeliler alt yapımızı, üst yapımızı, kısacası her şeyimizi paylaşıyorlar.”

Büyükelçisi Landrut, Suriyelilerin sorunlarını dinlemek için Hatay’a geldim

Bu arada Avrupa Birliği Delegasyonu Büyükelçisi Nikolaus Meyer Landrut, Suriyelilerin sorunlarını dinlemek için Hatay’a geldiğini söyleyerek konuşmasına başladı.

Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut, en önemli sorunun eğitim eğitim eğitim diyerek, Almanya olarak göç konusunda deneyimli olduklarının altını çizerken, kendisinin konuşmasından çok yereldekilerin sorunlarını dinleyeceğini belirtti.

Daha sonra Basın’a kapalı olarak sürdürülen toplantıda, Antakya Belediye Başkanı İzzetin Yılmaz, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz ile diğer katılımcılar, Suriyelilere yönelik sorunları Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut’a aktardıkları öğrenildi.

Kaynak: https://www.korfezgazete.com/atso-baskani-hikmet-cincin-suriyeliler-hatayda-en-fazla-reyhanli-ve-antakyada-yasiyorlar/

18.03.2021