Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Türkiye’de resmi rakamlara göre bulunan 3,6 milyon Suriyeli sığınmacıya harcanan 40 milyar dolardan fazla paranın ekonomiyi kötü etkilediğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan ekonomideki kötü gidiş hakkında dikkat çeken bir itiraf geldi. Albayrak, Türkiye’de resmi rakamlara göre bulunan 3,6 milyon Suriyeli sığınmacı için harcanan 40 milyar dolardan fazla paranın ekonomiyi kötü etkilediğinin altını çizdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, İstanbul’da düzenlenen TRT World Forum’da yaptığı konuşmanın satır başları şöyle:

“Bütün finans sisteminin tek bir para birimine dayalı olması risk oluşturuyor. ABD’nin ekonomik yaptırımları tehdit olarak kullanmasını sağlıyor. Güç rekabetini bir yana bırakıp, uluslararası ticaretteki gerilimleri azaltmalıyız. Korumacı yaklaşımlar bize bunu gösteriyor.

“TÜRKİYE CARİ FAZLADA REKOR KIRDI”

Türkiye dünyanın 16. en büyük ekonomisi, satınalma gücü paritesine göre ise 12. sırada yer alıyor. Küresel ekonominin temel ulaşım yolu üzerinde yer alıyoruz. Son 10 yılda yıllık yüzde 5’lik bir büyüme gösterdik. Türkiye cari fazlada rekor kırdı ve Ağustos’ta cari fazla 5.1 milyar dolar oldu.

“SIĞINMACILARA HARCANAN 40 MİLYARDAN FAZLA PARA EKONOMİYİ KÖTÜ ETKİLEDİ”

Ekonomi iç ve duş şoklara karşı önemli bir direniş gösterdi. Ağustosta 5.1 milyar dolar oldu cari fazla. Türkiye bir rekor kırdı. Enflasyon tek hanelere indi. Önümüzdeki sene itibariyle yüzde 5’lik büyüme bekliyoruz. Türkiye’de 3,6 milyon mülteci var. Bölgede DEAŞ ve YPG terörüyle uğraşıyoruz. 40 milyar dolardan fazla harcadık, bu da ekonomimizi etkiliyor.”

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/bakan-albayrak-suriyelilere-harcanan-para-ekonomiyi-kotu-etkiledi-253265h.htm

22.10.2019