BODRUM’da parklarda barınmaya çalışan Suriyelililer’in hali yürek burkuyor. Turizm sezonunda olunması nedeniyle sorun olan ve Bodrum’u geçiş noktası olarak kullandıklarını düşünen Suriyeliler’e bazıları yardım ederken, bazıları yardımın yapılış şekli ve yerinin yanlış olduğu belirterek tepki gösteriyor.

Ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçıp Türkiye’ye sığınan ve daha iyi yaşam umuduyla bir kısmı Avrupa ülkelerine gitmeye çalışan Suriyelilerin yanı sıra, geldikleri il ve ilçelerde yerleşmeyi düşünenler kendilerine çıkar yol arıyor.

Bodrum’da parklardaki Suriyeliler

Bodrum kent merkezinde, bir süre öncesine kadar Neyzen Tevfik Caddesi boyunca uzanan park alanlarında görülen sığınmacı aile sayısı 4-5’i geçmezken, gelinen noktada parklar barınma alanları oldu. Her geçen gün sayıları artan Suriyeliler arasındaki özellikle bebek ve çocuklar ile hamile kadınlar, zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Suriyeliler’in, turistlerin en yoğun olduğu bölgede dilenmeleri de dikkat çekiyor.

Bodrum’da parklardaki Suriyeliler

VATANDAŞLAR YARDIM EDİYOR

Bodrum’da parklardaki Suriyeliler

Bodrum Belediye Meydanı’nı takiben ilçenin en işlek caddesi olan Neyzen Tevfik Caddesi ile sahil bandı arasındaki park alanlarındaki Suriyeliler’e vatandaşlar yardım etti. Yapılan giyecek ve yiyecek yardım malzemelerinin çoğunluğu, bebek ve çocuklara yönelik oldu. Maddi desteklerde bulunanlar da olurken, yardımseverlerden Feyza Taner, “Durumları çok kötü. Yerel yönetimin el atması lazım. Çok zor koşullarda sokakta yaşıyorlar. Birazcık vicdanı olanların destek vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Zaten burayı bir geçiş noktası olarak kullandıklarını düşünüyoruz” dedi.

YARDIMIN YAPILIŞ ŞEKLİ VE YERİNE TEPKİ

Bodrum’da parklardaki Suriyeliler

İşlerinin olumsuz etkilendiğini belirten esnaftan bazıları, vatandaşların Suriyeliler’e yardım ettiği sırada tepki gösterdi. Suriyelilerin durumuna kendilerinin de üzüldüğünü ve yardım edilmesi gerektiğinin altını çizen esnaf, yardımın yerinin ve şeklinin yanlış olduğunu savundu. Bu şekilde devam edilirse etrafın tamamen mültecilerle dolacağını belirten esnaf, turistlerin de bu durumdan rahatsız olduğunu, mültecilere belirli yerde yetkililer tarafından daha iyi koşullarda barınma imkanı sağlanması gerektiğini söyledi. Ayrıca bu duruma çözüm bulunması için esnafın imza kampanyası başlatacağı öğrenildi.

Bodrum’da parklardaki Suriyeliler
kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/bodrum-da-parklardaki-suriyeliler-29345140
21.06.2015