Suriyeliler hakkında yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın, Bolu’da yaşayan yabancı uyruklu kişilere 10 kat su zammı yapılmasına yönelik zam önergesi belediye meclisinde kabul edildi. Özcan karara ilişkin, ”Ben sizi Bolu’ya davet etmedim. Devlet de sizi Bolu’ya zorla göndermedi. Kendi iradenizle Bolu’ya geldiniz” açıklamasını yaptı.

Dünyanın birçok ülkesinde kendi vatandaşlarına sunulan hizmetlerden para almadığını, yabancılardan ise aynı hizmet için yüksek miktarlarda para alındığını söyleyen Özcan, “Ben sizi Bolu’ya davet etmedim. Devlet de sizi Bolu’ya zorla göndermedi. Kendi iradenizle Bolu’ya geldiniz. Nasıl Bodrum’da pahalı beache gidip 1 liralık suyu 10 liraya içmek bir tercihse Bolu’da kalmakta bir tercihtir. Kalırsanız bu tür uygulamaların muhatabı olursunuz. Yani özetle eşit vatandaş, bu ülkenin asli unsurları olan Kürtler, Türkler, Aleviler, Sünniler, Çerkezler, Boşnaklar, Arnavutlar gibi ataları bu vatan için şehit düşmüş olanların çocukları ve torunlarıdır” dedi.

ÇAĞRISINI YİNELEDİ!

Bu konuyu gündeme getirmenin asil sebebi olarak konunun bir devlet meselesi olması gerektiğini söyleyen Özcan, hükümete de çağrıda bulundu. Özcan, “Milli irade diyorsunuz. İşte ben de onu diyorum. Koyun sandığı, referandum yapalım. Halkımıza soralım sığınmacıları gönderelim mi? Kalmalı mı? Halkımız gönderin derse milli irade doğrultusunda programınızı yapar gönderirsiniz. Ben yanılıyorsam, halk sizin gibi düşünüyorsa kalsın diyorsa o zaman da bu kadar göçmeni sosyal hayata, ekonomik hayata nasıl entegre edeceğimizi nasıl bunlara iş bulacağımıza, nasıl eğitim vereceğimize karar veririz” şeklinde konuştu.

AKP’DEN AÇIKLAMA GELDİ

CHP’li parti meclis üyelerinin 14 kişi ile üstünlük kurduğu Bolu Belediye Meclisi’nde 11 AKP’li, 4 İYİ Partili ve 2 MHP’li üye yer alırken Özcan’ın açıklamalarından sonra AKP Bolu Belediyesi Meclis Grup Başkanvekili Uğur Akbay ve meclis üyeleri, Bolu Belediyesi önünde açıklama yaparak Özcan’ın kararının ve sergilediği tavrın yanlış olduğunu belirtti ve Özcan’ın kararından bir an önce dönmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: https://haberiniz.com.tr/gundem/bolu-belediye-baskanindan-suriyeliler-icin-referandum-cagrisi-07082021

07.08.2021