Elazığ’da yaşanan 6.8 şiddetindeki depremin ardından bölgeye sevk edilen çadır ve yardımların paylaşımında zaman zaman gerginliklerinde yaşanıyor.

Kültür Park’ta oluşturulan çadır kente yerleşenlerin çoğunluğunu Suriyeliler oluşturuyor.

Kültür Parkta yapılan yardımları almak için uzun kuyruklar oluştu. Bu kuyrukta bulunanların çoğunluğu yine Suriyelilerden oluşmakta. Mutlaka Suriyelilere de yardım yapılmalı ancak, Elazığlılar dağıtılan yardımlara ulaşamadıklarını ifade ettiler.

Salıbaba Mahallesinde Çadır  Kavgası

Salı Baba Mahallesinde çadır dağıtımı sırasında kavga çıktı.

Çadır dağıtımında çıkan izdihamda mahalle sakinleri ile Suriyeli vatandaşlar arasında kavga çıktığı belirtildi. Olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edilerek çıkan kavganın büyümesi engellendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada yapılacak yardımların AFAT üzerinden dağıtılacağını ifade etmişti. Gelişi güzel ve bireysel dağıtılan yardımları almak için benzer olumsuzluklardan kaçınılmayacağı ifade edildi.

Mutlaka yardımların AFAT aracılığıyla intizamlı dağıtılmasını isteyen Depremzedeler, dağıtım yapılan her yere Suriyeli vatandaşların akın ettiklerini ve bu nedenle de kavgaların gerginliklerin kaçınılmaz olduğunu ifade ettiler.

Kaynak: https://www.gunisigigazetesi.net/elazig-guncel/cadir-dagitiminda-kavga-cikti-h75890.html

28.01.2020