Dışişleri Bakanlığı, bugün video konferans yöntemiyle yedincisi gerçekleştirilen Astana Zirvesi’ne ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Suriye’de çatışmaların azaltılması ve bu ülkedeki ihtilafa kalıcı çözüm bulunması amacıyla başlatılan Astana Süreci’nin garantörleri Türkiye, İran ve Rusya Federasyonu’nun Dışişleri Bakanları arasındaki toplantıların yedincisi, 22 Nisan 2020 tarihinde telekonferans yoluyla gerçekleştirilmiştir. Toplantıda, Suriye bağlamında Covid-19 salgınıyla mücadele, İdlip ve Fırat’ın doğusu başta olmak üzere arazideki gelişmeler, siyasi süreç, insani durum ve sığınmacıların geri dönüşü konuları ele alınmıştır. Suriye’nin toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine dair bağlılık vurgulanmıştır” denildi.

Sığınmacıların dönüşüne yönelik çalışmalar

Açıklamada, Bakan Çavuşoğlu’nun Suriyeli taraflar arasında güven artırıcı önlemlerin hayata geçirilmesine verilen önemi vurguladığı da aktarılarak, “Bu bağlamda, Zorla Alıkonan/Kaçırılan Kişilerin Serbest Bırakılması, Cenazelerin Takası ve Kayıp Şahısların Akıbetinin Tespitine İlişkin Çalışma Grubu’nun faaliyetlerinin devamına olan desteğimiz yinelenmiştir. Toplantıda ayrıca, ihtilaf nedeniyle yerlerinden edilen Suriyeli sığınmacıların geri dönüşleri hususunda gerekli çalışmaları sürdüreceğimiz kaydedilmiş; bu konuda Astana ortaklarımızla çalışmaya hazır olduğumuz belirtilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: https://www.t24.com.tr/haber/disisleri-bakanligi-ndan-astana-zirvesi-aciklamasi,874399

23.04.2020