Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çin ziyareti öncesi yaptığı açıklama güvenli bölgenin 1 milyon 700 bin Suriyeli vatandaşın ülkelerine dönmelerine imkan sağlayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin ziyareti öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan kendisine yöneltilen ”ABD ile güvenli bölge söz konusu mu?” şeklindeki soruya verdiği cevapta Türkiye’de bulunan Suriyeliler’in akıbetine yönelik detaylar da yer aldı.

”İlk adımın güvenli bölgenin alt yapısını oluşturmak” olduğunu söyleyen Erdoğan, ”Konuyla ilgili olarak benim geçtiğimiz çarşamba sayın Obama ile yaptığımız görüşmede bunları etraflıca ele aldığımız gibi, daha önce Dışişleri bakanlığımızın ABD’li yetkililer ile yaptığı görüşmelerde de bu konular konuşuldu. Herşeyden önce malum terör örgütüyle DEAŞ ile özellikle Kuzey Suriye’deki mücadelenin verilmesi büyük önem arzediyor. Aynı zamanda ulusal güvenliğe tehdit oluşturan bölgedeki malum unsurlar var.” dedi.

”Bizler için ikmal bölgesi dediğimiz bölgenin tehditten arındırılması ve güvenli bölge oluşturulması takdir edersiniz ki bizdeki 1 milyon 700 bin Suriyeli vatandaşların artık ülkelerine dönme beklentisi içinde olmaları bakımından zemin oluşturacaktır.’‘ diyerek sözlerine devam eden Erdoğan, ”İlk etapta buraların arındırılması ve temizlenmesi ve güvenli hale getirilmesinden sonra güvenli bölge tanımı yapılmasının adımı atılmış olacaktır.” dedi.

kaynak: https://www.yeniakit.com.tr/haber/cumhurbaskani-erdogan-suriyeliler-geri-donecekler-83726.html

28.07.2015