Konya’da DEAŞ terör örgütünün sözde istihbaratçısı Emrah Ağar’ı, kendisini gizleyebilmek adına yaptığı davranışlar nedeniyle “dinden çıktın” denilerek dağlık arazide 4 saat boyunca demir sopalarla işkence yaparak öldüren grubu azmettirdiği tespit edilen takva grubu hocalarından Abdulsamet Demir eşinin yanına geldiği evde yakalanarak gözaltına alındı. Kendisini gizleyebilmek için saç ve sakalını kesen, hatta örgütte yasak olmasına rağmen kot pantolon bile giyen Demir’in köylerde kendisini Suriyeli gibi tanıtıp 2 aydır işçi olarak çalıştığı belirlendi. Hakkındaki suçlamaları kabul etmediği öğrenilen Demir, çıkarıldığı mahkemece ‘kasten adam öldürme’ suçundan tutuklandı.

Konya’da daha önce hakkında DEAŞ terör örgütü üyeliğinden işlem yapılan sözde örgütün istihbaratçısı Emrah Ağar (27), 23 Temmuz akşamı Selçuklu İlçesindeki evinden iki örgüt üyesi tarafından konuşmak için dışarı çağrıldı. Evinin bulunduğu sokakta iki örgüt üyesi ile konuşurken minibüse alınan Ağar, gece Sille mahallesindeki dağlık araziye götürüldü. Örgütün sözde istihbaratçısı olduğu için sakal bırakmayan, kot pantolon giyen, dini toplantılara katılmayan Ağar’a götürüldüğü dağlık arazide 5 DEAŞ üyesi tarafından “dinden çıktığı” belirtilerek 4 saat işkence yapıldı. Elleri ve ayakları bağlanarak demir sopalarla darp edilen Ağar’ın akciğerleri patlarken, kafatası ve vücudundaki birçok kemiği de kırıldı. Aynı zamanda eline de bıçak saplanan Ağar, gördüğü işkence sonrasında Sille mahallesi yakınlarındaki boş dere yatağına atıldı. Gece vatandaşlar tarafından bulunan Ağar, kaldırıldığı Meram Tıp Fakültesinde yaşamını yitirdi.

“DİNDEN ÇIKTIN” DİYEREK İNFAZ EMRİ VERDİLER

Soruşturma başlatan Asayiş Şubesine bağlı Cinayet Büro Amirliği ekipleri, Ağar’ın evinin bulunduğu sokaktan itibaren güvenlik kameraları taramaya başladı. Aynı zamanda DEAŞ terör örgütü üyesi olan Ağar’ın örgüt içi hesaplaşma nedeniyle öldürüldüğünü düşünen polis, soruşturmayı genişletti. Yapılan teknik ve fiziki takip sonrasında Emrah Ağar’ın örgüt içerisinde “dinden çıktığı” belirtilerek hakkında infaz emri verildiği bilgisine ulaşıldı. İnfazın akşamı maske ve şapka takarak yüzlerini gizleyen örgütün Konya’daki takva grubu hocalarından Abdulsamet Demir (35) ve Abdullah Akdoğan (33) ile Naci Ölmez (33), kardeşleri Sedat Ölmez (30) ve Emrah Ölmez (23) tarafından yapıldığı tespit eden polis, özel harekat timleriyle zanlıların adreslerine eş zamanlı baskın yaptı. 4 örgüt üyesi gözaltına alınırken, takva grubu hocalarından Abdulsamet Demir evinde bulunamadı.

KONUŞMAK İÇİN ÇAĞIRIP, KAÇIRMIŞLAR

Şüpheliler emniyetteki sorgularının ardından cinayeti itiraf etti. Emrah Ağar’ı Abdulsamet Demir ile Abdullah Akdoğan’ın evinden konuşmak için çağırdığı, dışarıya çıkınca da Ağar’ı plakalarını söktükleri minibüse aldıklarını anlatan zanlılar, yaptıkları işkencenin ardından minibüsün iç döşemelerini yenileterek daha sonra da aracı galeriye sattıkları ortaya çıktı. 4 zanlı Emrah Ağar’ın “mürted ve tekfir” olduğu için darp ettiklerini, örgütün istediği şekilde yaşamadığını söyledikleri öne sürüldü. Şüpheliler arasındaki Emrah Ölmez’in gözcülük yaptığı, ağır sağlık sorunları nedeniyle yüzde 90 engelli raporu bulunduğu öğrenildi. Emrah Ölmez savcılık talimatıyla serbest bırakılırken, Naci Ölmez, Sedat Ölmez ve Abdullah Akdoğan sevk edildikleri nöbetçi mahkeme tarafından tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek öldürme suçlarından tutuklandı. Hayatını kaybeden Emrah Ağar ile 5 şüphelinin de daha önce DEAŞ terör örgütü üyeliğinden gözaltına alındıkları öğrenildi. Zanlılardan Naci Ölmez’in adliyeye sevk edilirken giydiği sözde örgütün bayrağının bulunduğu tişört ise dikkat çekti. Tişörtün önünde yazan “Milleti İbrahim” adındaki Konya’da bulunan mescidin ise 2018 yılında polis tarafından kapatıldığı öğrenildi.

AZMETTİRİCİ YAKALANDI

Polis, cinayetin azmettiricisi olarak aranan Abdulsamet Demir’in merkez Karatay ilçesi Ulubatlı Hasan Mahallesinde kendi evinin dışında farklı bir adreste bulunan eşinin yanına geldiğini belirledi. Bunun üzerine harekete geçen Cinayet Büro polisleri Demir’i yakalayarak gözaltına aldı.

KENDİSİNİ SURİYELİ GİBİ TANITIP KÖYLERDE İŞÇİ OLARAK ÇALIŞMIŞ

Emniyete götürülen Abdulsamet Demir, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek Emrah Ağar cinayeti ile bir ilgisinin bulunmadığını hatta Ağar’ı hiç tanımadığını ileri sürdü. Yine Karatay ilçesine bağlı Yarma Mahallesindeki çiftçilere kendisini Suriyeli olarak tanıttığını söyleyen Demir’in buradaki tarlalarda 2 aydır işçi olarak çalıştığı öğrenildi. Tanınmamak için yıllardır uzattığı saçını ve sakalını da kestiği görülen Demir’in, yakalanmamak için örgütte yasak olan kot pantolonu dahi giydiği öğrenildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Abdulsamet Demir, çıkarıldığı mahkemece ‘kasten adam öldürme’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/yasam/2020/11/03/deasin-sozde-istihbaratcisinin-olum-emrini-veren-takva-grubu-hocasi-tutuklandi

03.11.2020