Türkiye’de bulunan Suriyeli Nüfus için farklı sayılar veriliyor. Mülteciler  Derneği Eylül 2019 verilerine göre bu sayı 3 milyon 658 bindir. 1 milyon 983 bin erkek, 1 milyon 676 bini ise kadındır. Türk vatandaşlığı verilen Suriyeli sayısı 1 Ağustos 2019 tarihi itibarıyla 92 bin 280 kişidir. Normalde bir ülkede iç savaş varsa erkekler savaşır eşlerini ve çocuklarını mülteci olarak gönderirler. Oysaki Türkiye de  Suriyeli erkeklerin sayısı Suriyeli kadınların sayısından 307 bin daha fazladır. Aynı şekilde gençler vatanında kalır, vatanını ve topraklarını savunur, yaşlı erkekler mülteci gider. Oysaki 1 milyon 983 bin erkeğin yalnızca 207 bini 50 yaş ve üzeri yaştadır. Nüfus grupları olarak en fazla nüfus sayısı 19-34 yaş grubundadır. Yani Suriyeli gençleri Türkiye’de misafir ediyoruz, bizim gençler onların vatanını kurtarıyor.  En kalabalık oldukları iller İstanbul, Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa’dır. 100 bin daha fazla oldukları on il şöyledir .

* işaretli illerde Geçici Barınma Merkezi bulunmaktadır (Kaynak: Mülteciler Derneği )

Kilis nüfusunun yüzde 81.32 i Şanlıurfa nüfusunun yüzde 21.03’ü Suriyeli’dir.

G20 Liderler Zirvesine katılmak üzere Japonya’ya gittiği sırada  ,  göçmen politikalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de 4 milyon mülteci olduğunu  ve  suriyeli mülteciler için 37 milyar dolar harcandığını söyledi. 37 milyar dolar 210 milyar TL demektir. Bir karşılaştırma yaparsak Türkiye’nin  2018 yılında ;

· Tüm eğitim giderleri   134 milyar lira ,

· 3.5 milyon Kamu personeline ödenen  maaş ve ücret toplamı 188 milyar TL,

· Tüm kamu yatırımları gideri 83 milyar TL dir.

TÜİK Haziran ayı işsizlik oranını yüzde 13 olarak açıkladı. Fiili işsiz sayısı 7 milyona ulaştı. Suriyeliler kayıt dışı ve ucuza çalışıyor. İşsizliğin artmasının temel nedenlerinden birisi de Suriyelilerdir. Dahası eğer devlet 210 milyar  lira ile yatırım yapsaydı, fabrika kursaydı, işsizlik oranı yarı yarıya düşerdi.

Türkiye’nin 37 milyar dolar harcamasına karşılık Avrupa’dan bu güne kadar gelen parayı Yunanistan Başbakanı 6 milyar Avro olarak açıkladı.

1999 depremi o zaman ekonomik dengeleri bozmuştu. Bu gün de Suriyeliler deprem etkisi yaptı. Bu işin özeti şudur; 4 milyon Suriyeli varken, Türkiye ekonomik istikrar beklemesin.

Ekonomik sorunlar yanında ve belki de daha önemlisi, Suriyeliler sosyal istikrarı da bozuyor. Kendi aralarında husumeti Türkiye ye de taşıdılar. Söz gelimi bu yaz İstanbul, Esenyurt’ta aralarında husumet bulunan Suriyeli iki aile arasında sokak ortasında kavga çıktı. Kavga sırasında kalasla yapılan saldırıda bir kişi ağır yaralandı. Hepimiz bu tür kavgaları sosyal medyadan görüyoruz.

Yine sık sık Suriyelilerin çete oluşturdukları ve gasp yaptıkları haberlerini de okuyoruz.

Özetle  4 milyon Suriyeli varken bizde toplumsal huzur da dikiş tutmaz.

Gaziantepli divan şairi Ali Rıza Erhan diyor ki;

Kendisi muhtacı himmet bir dede

Nerde kaldı ki gayrıya himmet ede…

Kaynak Yeniçağ: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/dertsizbasimizi-derde-soktuk-53267yy.htm

17.09.2019