Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Washington DC merkezli düşünce kuruluşları Atlantic Council ve Türk Miras Vakfının (THO) ortaklaşa düzenlediği ve video konferans üzerinden yapılan “Yarını belirlemek için bugün ne yapılmalı?” başlıklı panelde, Türkiye’nin korona salgını ile mücadelesini anlattı.

‘YENİ BİR MÜLTECİ DALGASINI KALDIRAMAYIZ’

Bakan Çavuşoğlu, korananın, halihazırda ciddi bir insani krizle sınanan Suriye’deki durumu daha da kötüleştirdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Salgının, Türkiye’ye yeni bir mülteci dalgasını tetiklemesinden endişeliyiz. Uluslararası toplum bu krize yanıt veremedi ve ne yazık ki şu anda 1,5 milyon Suriyeli kapımızda. İdlib’den ya da başka bir yerden yeni bir mülteci dalgasını kaldıramayız. Bu sadece kapasite ya da yük meselesi değil. Aynı zamanda uluslararası toplum için sağlık riski.”

Çavuşoğlu, İdlib’de varılan ateşkesin korunmasının şu dönemde daha da önemli olduğunu belirterek, Cenevre sürecine tekrar dönmenin gerekliliğine işaret etti.

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/disisleri-bakani-cavusoglu-kendimizin-tibbi-ekipman-ihtiyaci-olmasina-ragmen-34-ulke-275236h.htm

15.04.2020