Türkiye Diyanet Vakfı’nın Suriyeli sığınmacılar için İdlib’te başlattığı 150 bin konutluk ve 900 milyon TL maliyetli “İYİLİK KONUTLARI” adı altındaki konut edindirme projesinin maliyetinin yaklaşık 3’te1’inin vatandaşların bağışı ile garanti edilmesi için bağış kampanyası başlatılması tepkilere neden oldu…Tanesi 6000 bin TL olacak konutlar için IBAN Numarası duyurusu yapıldı.

Türkiye Diyanet Vakfı geçtiğimiz aylarda Suriye’den gelen sığınmacıların İdlib’de konut sahibi olmaları için 150 bin konutun yapımını içeren bir proje başlattı…

Başlatılan kampanya ile ilgili çarpıcı bir sosyal medya paylaşımı ise özellikle Suriyeli sığınmacıların en yoğun olduğu illerden Mersin’deki en etkin Suriyeli sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi olan Suriye İlim ve Eğitim Yayma Derneği’nden geldi.

Suriye İlim ve Eğitim Yayma Derneği’nin Facebook hesabında yapılan paylaşımda yaklaşık 150 bin konutun inşa edileceği ve “50 bin konutun maliyetini garanti etmek için” özel olarak çalışmaya başladığını ve “Kampanya için Türk vatandaşlarına çağrıda bulunduğunu” vurguladı.

Dernek bu kampanyanın başlamasından bir kaç gün önce ise Mersin ve Mezitli Müftüleri ile Suriyelilerin kurmuş olduğu sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin bir araya geldiğine dikkat çekti.

900 MİLYON TL’LİK İYİLİK…

Suriye İlim ve Eğitim Yayma Derneği’nin dikkat çektiği o “çağrı” ise Türkiye Diyanet Vakfı’nın Suriyeli Sığınmacılar için İdlib’te yapılacak konutların maliyetlerinin karşılanması adına vatandaştan istediği bağışlar…

“TÜRKİYE DİYANET VAKFI İYİLİK KONUTLARI” olarak isimlendirilen bu projede 150 bin konut yapımı planlanırken vatandaştan da çeşitli yollar ile destek isteniyor. Suriyeli sığınmacıların çok yoğun olduğu ve Suriye İlim ve Eğitim Yayma Derneği’nin de etkin şekilde faaliyet gösterdiği Mersin Mezitli’de ise Türkiye Diyanet Vakfı ile Mezitli Müftülüğü ortak bir ilan bastırdılar.

İlanda her bir konut için isteyen vatandaşların 6 bin TL’yi Türkiye Diyanet Vakfı Mezitli Şubesi’nin “Bağış Hesabına” yatırabilecekleri belirtiliyor.

150 bin konutluk projenin Türkiye Diyanet Vakfı‘na maliyeti her bir konutun 6 bin TL’den hesaplanması halinde 900 milyon TL.

Diyanet İşleri Vakfı’nın vakfı olan Türkiye Diyanet Vakfı bu rakamın 50 bin konutluk kısım maliyeti olan 300 milyon TL’sini vatandaş bağışları ile garanti etmek istiyor.

“BİR İYİLİK SICAK BİR YUVA” ismi ile başlatılan kampanyada SURİYE yazarak 5601’e gönderilen SMS’ler ile de 10 TL’lik bağış yapılabileceği bilgisi de aynı ilanlarda yer aldı.

İYİ Parti kurucularından ve İYİ Parti eski Genel İdare Kurulu Üyesi İlay Aksoy da Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile konuya dikkat çekerek tepki gösterdi…

Kaynak: https://haberiniz.com.tr/gundem/diyanet-vakfindan-suriyeliler-icin-900-milyon-tllik-iyilik-07102020/

07.10.2020