Kilis’in Elbeyli ilçesinde yeni kurulan ve yapımında sona gelinen konteyner kente Suriyeli misafirlerin yerleştirilmesine başlandı.

Elbeyli Konteyner Kente Suriyeli Misafirlerin Yerleştirilmesine Başlandı

Kilis’in Elbeyli ilçesinde yeni kurulan ve yapımında sona gelinen konteyner kente Suriyeli misafirlerin yerleştirilmesine başlandı.

Daha önce kayıtları yapılan Esselame Sınır Kapısında ve şehir merkezinde zor şartlarda barınan Suriyeliler, bir düzen içerisinde otobüslerle alınarak konteyner kente getiriliyor, burada bekleme salonlarında giriş kayıt işlemleri yapılıyor.

Kayıt işlemi biten Suriyeliler buradan Halk Sağlığı Merkezine alınarak, sağlık kontrolünden geçiriliyor ve çocukların aşı işlemi tamamlanıyor. Klimalı ve nezih ortamlarda tercümanlar ve deneyimli memurlar eliyle kayıt işlemleri yapılan Suriyeliler daha sonra konteynerlerine yerleştiriliyorlar.

Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Elbeyli Konteyner Kentte incelemelerde bulunarak, yapılan çalışmaları bizzat nezaret etti. Vali Tapsız, Suriyelilerin kayıt işlemlerinin yapılacağı büroları da ziyaret ederek, memurlar ve yetkililerle sohbet etti.

Vali Tapsız, Elbeyli Konteyner Kentte ilgili kamu kurum ve kuruluş müdür ve amirleri ile bir de toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya, Elbeyli Kaymakamı Meral Uçar, İl Emniyet Müdürü Mehmet Akpınar, İl Jandarma Komutanı Murat Çolak, Kilis Belediye Başkanı M. Abdi Bulut,, ve konteyner kentte görev yapan personel katıldı.

Burada bir konuşma yapan Vali Tapsız, konteyner kente, daha önce kaydı yapılarak belirlenen Suriyelilerin yerleştirileceğini ifade ederek, herhangi bir kargaşaya ve düzensizliğe mahal verilmemesi için böyle bir uygulamaya gidildiğini ifade etti. Vali Tapsız sözlerine şöyle devam etti. “Konteyner kentte hazırlıklarımız tamam. Suriyeli misafirlerin yerleştirilmesine başladık.

Esselame Sınır Kapısında ve Kilis şehir merkezinde zor şartlarda barınan ve bekleyen Suriyeli kardeşlerimizi öncelikle buraya yerleştireceğiz. Ben burada görevli bütün personelimizin elinden gelen gayreti göstereceğine inanıyorum ve şimdiden kendilerine gösterdikleri fedakarlık ve özveriden dolayı teşekkür ediyorum.” – KİLİS

kaynak: http://www0.haberler.com/elbeyli-konteyner-kente-suriyeli-misafirlerin-4699079-haberi/

04.06.2013