Hürriyet’ten Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre, Türk Alman Üniversitesi Göç ve Uyum Araştırmaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Erdoğan, Türkiye’de yaşayan sığınmacılar arasında yapılan en kapsamı anketin sonuçlarını açıkladı.

Meclis Göç ve Uyum Alt Komisyonu’nda paylaşılan ankette, resmi rakamlara göre sayıları 5 milyonu aşan sığınmacılardan ülkesine dönmek istemeyenlerin sayısı yüzde 51.8’e çıktı.

“TÜRK HALKININ KABUSU OLDU”

Suriyeliler kendi sosyolojik gettolarını oluşturdular. Türk toplumu ne düşünüyor çok farkında değiller aslında.

2014’te Türk toplumunun yüzde 70’i ‘Biz kültürel olarak aynı değiliz’ diyordu. Bu oran yüzde 82’ye çıktı. Her geçen gün sosyal mesafe açılıyor. Korkarım daha yükselecek görünüyor. Türk toplumunun kaygısının arttığını görüyoruz.

Türkiye’de Suriyelilerin 600 bin civarında bebeği oldu. 680 bin çocuk, Türk okullarına gidiyor. 400 bin çocuk eğitim dışında.

Toplumun artık yüzde 90’ı Suriyelilerin en az yarısının Türkiye’de kalacağına inanıyor. ‘Suriyelilerle huzur içinde bir arada yaşayabilir miyiz?’ sorusuna, gayet net yüzde 75’i ‘Hayır’ diyor. Suriyelilere siyasi haklar verilmesini herkes reddediyor. Ortalama yüzde 87.

HDP VE AKP AYNI TARAFTA

Suriyelilere verilen en büyük destek siyasi parti bazlı HDP’lilerden geliyor.

AKP ile HDP bir tarafta, Suriyeliler konusunda MHP, CHP, İYİ Parti diğer tarafta. ‘Suriyeliler Türk toplumunun en önemli kaçıncı sorunudur?’ diye sorduğumuzda ortalama 3.3 çıkıyor. Türk toplumunun yüzde 27’sine göre Türkiye’nin en önemli sorunu Suriyeliler.

Her halükârda Türkiye’nin ilk 3 sorunu arasında görünüyor.

Kaynak: https://haberiniz.com.tr/gundem/en-kapsamli-suriyeli-anketi-aciklandi-26112020/

26.11.2020