Köy ya da mahallenin yasalarla belirtilmiş işlerini yürütmek üzere, o köyde ya da mahallede oturanlarca seçim yoluyla göreve getirilen muhtarlardan biri olan Atatürk Mahalle Muhtarı Remzi Avcı, gazetemize demeç verdi. Özellikle vatandaşların en ufak sorunu muhtarlığın çalışmamasına bağlaması, Avcı’yı üzmüş durumda. Alt yapı gibi önemli problemlerin olduğunu vurgulayan Avcı, “ Alt yapımız yok. Bu nedenle çileyi vatandaş olarak biz çekiyoruz. Elimizden geldiğinde meydana gelen olaylara çözüm arıyor ve yetkililer ile irtibata geçiyorum. Fakat bazen öyle şeyler oluyor ki insanın canının sıkılması mümkün değil. Belli sokaklarda bir su boruları patlıyor ve o sokak su altında kalıyor. Mahallemizde 119 tane sokak var. Bende haliyle nerede hangi su borusu patlamış bilemiyorum. Patlamış olan su borusunu vatandaş benden biliyor. Mahallelimden ricam su faturalarının arkasında şikayet numarası var. Arasınlar sorunu bildirsinler. Şikayette bulunsunlar. Biz zaten görevimizi yapıyoruz. Vatandaş olarak kendileri de duyarlı olsun” ifadelerini kullandı.

ATATÜRK MAHALLESİ’NDE 6 BİN SURİYELİ VAR

Suriye’deki savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan binlerce Suriyeli, Türkiye’nin dört bir yanına dağılırken, Torbalı’da da pek çok sayıda Suriyeli Mülteci bulunuyor. Atatürk Mahallesi’nde yaşayan Suriyeli sayısı adeta dudak uçuklatıyor. Atatürk Mahalle Muhtarı Remzi Avcı, mahalleye kayıtlı sadece ailede 18 yaş üstü Suriyelilerin sayısının bin 750 olduğunu söyledi. Avcı, “  Sadece aile reislerinin kayıtlı olduğu yani anne ve babanın Kayılı listede olduğu bin 750 kişi var. Neredeyse çoğunun 2-3 çocuğu var. Bunları da eğer hesaba katarsak 5 bin 6 bin Suriyeli vatandaş sayısı ortaya çıkar.” dedi. Mahallede bulunan Suriyeli mülteci yoğunluğundan dolayı ara ara sıkıntıların da meydana geldiğini belirten Avcı, “ Özellikle yardım kampanyalarını duyan Suriyeliler, muhtarlığımızın kapısına yığılıyorlar. Zaten ben onların işini halledeceğimi yardımlardan faydalanmalarını sağlıyorum. Fakat itiş kakış oluyor. Önlerine geçemiyoruz” dedi.

DOĞALGAZ KAYITLARI ARTTI

İlçenin büyük bir bölümünde kullanılan doğalgaz  Torbalılar tarafından büyük bir oranda kullanılıyor. 2006 yılında doğalgaz ile tanışan Torbalı’da birçok bölgeye gerekli yatırım yapılmamıştı. Bunların başında ise Atatürk Mahallesi geliyordu. Geçtiğimiz yıllardan bu yana çeşitli girişimlerde bulunan mahallede son olarak Muhtar Remzi Avcı kapı kapı dolaşıp imza toplamıştı. İlçede doğalgazın olmadığı birkaç noktadan biri olduklarını ifade eden Muhtar Remzi Avcı, çalışmaların yeniden başlamasını sevinç ile karşılamıştı. Bu kapsamda doğalgaz abone sayısını 507’ye yükseltti. Hedefinin ise bin abone olduğunu ifade etti. Muhtarın çabaları ise vatandaş tarafından takdir ediliyor.

Kaynak: http://torbaliege.net/28346/en-ufak-problemi-muhtardan-biliyorlar.html

15.07.2019