CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, “Suriyeliye 230-240 milyar TL’yi harcamayı göze alıyorsanız, bu ülkenin evladı askerliğe evladını şehit olarak veriyor, vergisini veriyor, tüm giderlerini karşılıyor, siz ona bunu çok görüyorsanız gerçekten sizin Türk milliyetçiliğinizden şüphe ederim” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Suriyeli sığınmacılar için gerekirse 40 milyar dolar daha harcarım.” Sözüne dikkat çekerek, iktidarın EYT’lilerin sorunlarına çözüm bulmamasına tepki gösterdi. Suriyelilere harcanan 40 milyar dolara rağmen, EYT’lilerin sorunlarının çözülmesi için gereken paranın 25 milyar lira olduğunu hatırlatan Toprak, “Suriyeliye 230-240 milyar TL’yi harcamayı göze alıyorsanız, bu ülkenin evladı askerliğe evladını şehit olarak veriyor, vergisini veriyor, tüm giderlerini karşılıyor, siz ona bunu çok görüyorsanız gerçekten sizin Türk milliyetçiliğinizden şüphe ederim” şeklinde konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Torak’ın TBMM’deki bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmadan satır başları şöyle:

“Türkiye’yi öyle bir bataklığa sürüklediniz ki, bir Suriye bataklığına, Türkiye Suriye’yle boğuşmaktan Akdeniz’deki büyük çıkarlarını kaybetti. Değerli arkadaşlarım, Suriye bir tuzaktı, o tuzağa düştük, o tuzaktan hızla çıkmamız lazım, çıkmazsak bu tuzak bizi boğar. Akdeniz’de 3 trilyon dolarlık rezervimiz var, biz burada ne yazık ki devre dışıyız. Neden? 870 bin nüfuslu Rum Kesimi bizden çok daha iyi diplomasi yürüterek bizim o hakkını savunduğumuz Filistin’i de Katar’ı da İsrail’i de Mısır’ı da yanına alarak bizi devre dışı bıraktı. Bizim bir an evvel Suriye bataklığından çıkmamız lazım, bunu sizden rica ediyorum ama hâlâ bu ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanının “Gerekirse 40 milyar dolar daha harcarım.” demesini üzüntüyle karşılıyorum. 40 milyar dolar demek 230 milyar TL demek. Madem bu kadar paranız vardı, bu EYT’lileri neden açlığa mahkûm edip kulak vermiyorsunuz? Türkiye’deki EYT’li sayısı 5 milyon 600 bin ama bu kanundan faydalanacak kişi 1 milyon. 1 milyonun maliyeti 25 milyar. Siz Suriyeliye 230-240 milyar TL’yi harcamayı göze alıyorsanız, bu ülkenin evladı askerliğe evladını şehit olarak veriyor, vergisini veriyor, tüm giderlerini karşılıyor, siz ona bunu çok görüyorsanız gerçekten sizin Türk milliyetçiliğinizden şüphe ederim.”

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/erdogan-torak-suriyelilere-40-milyar-dolar-harcamayi-goze-aliyorsaniz-261039h.htm

19.12.2019