Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’daki üçlü zirve sonrası Putin ve Ruhani ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Güvenli bölge ve göç sorununa işaret eden Erdoğan, ‘sadece 4 bin kilometrekarelik alana bile 360 bin mülteci geri döndü. Deyrizor ve Rakka taraflarına kadar inebilirsek 3 milyon Suriyeli oralara yerleşebilir’ dedi.

Erdoğan'dan önemli Suriye sinyali: O bölgeye kadar inebilirsek...

Ankara‘daki üçlü zirvesi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan’ın açıklamalarında, güvenli bölge ve göç sorunu ile ilgili sözleri dikkat çekti. Erdoğan, Deyrizor ve Rakka‘ya kadar inilmesi durumunda 3 milyonu aşkın Suriyelinin vatanına dönebileceğini, bu bölgelerde yeni yerleşim alanları kurulabileceğini söyledi.

Erdoğan’ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:

“Ruhani ve Putin’i, Fırat’ın doğusunda güvenli bölge tesisi konusunda gelinen aşama hakkında bilgilendirdim ve düşüncelerimi paylaştım.

SINIRDA BİR MÜLTECİLER ŞEHRİ OLUŞTURABİLİRİZ”

Suriye sınırımız boyunca bir terör oluşumuna rıza göstermeyeceğimizi kendilerine ifade ettim. Özellikle de burada bir mülteciler şehrinin oluşabileceğini ve mülteciler için buralarda konaklayabileceği ve ekip biçebileceği bahçelerini yapmaları noktasında bir hazırlığın yapılmasının isabetli olacağını ifade ettim.

“SADECE 4 BİN KİLOMETREKARELİK ALANA BİLE 360 BİN MÜLTECİ GERİ DÖNDÜ”

Krizin ilk anlarından itibaren göç meselesine çözüm yolunun Suriye topraklarının içinde aranması gerektiğini ifade ettik. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla terörden arındırdığımız sadece 4 bin kilometrekarelik alana dahi şimdiye kadar 360 bin mülteci geri döndü.

“TÜRKİYE SIĞINMACI YÜKÜNÜ TEK BAŞINA TAŞIYAMAZ, YENİ BİR GÖÇ AKININI KALDIRMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL”

Bu insanlar şimdi kendi topraklarında huzur içinde yaşıyor, çocuklarını okula gönderiyor, temin ettiğimiz sağlık hizmetlerinden yararlanıyor. Türkiye’nin sığınmacı yükünü tek başına taşıyamayacağı ortadadır. Ülkemizin yeni bir göç akınını kaldırması da zaten mümkün değildir. Artık Suriyelilerin ülkelerine güvenli ve gönüllü bir şekilde geri dönüşlerine yoğunlaşmamız gerekiyor.

“DEYRİZOR VE RAKKA’YA KADAR İNEBİLİRSEK 3 MİLYON SURİYELİ BU BÖLGEYE YERLEŞEBİLİR”

Ülkemize sığınan en az 2 milyon Suriyeli kardeşimizin bu bölgeye yerleştirilebileceğini düşünüyoruz. Hatta bu hattı Deyrizor, Rakka taraflarına kadar indirebilirsek geri dönecek sığınmacı sayısı 3 milyonu aşabilir. Böylece Türkiye başta olmak üzere ülke dışında olan Suriyelilerin önemli bir bölümünün kimseye yük olmadan kendi topraklarında yaşamalarını temin edebiliriz.

“YENİ YERLEŞİM ALANLARI İNŞA EDEBİLİRİZ”

Geri dönecek Suriyeli kardeşlerimiz için bu bölgelerde uluslararası toplumun desteğiyle yeni yerleşim alanları inşa edilmesi de mümkündür.

Türkiye olarak bu konuda gereken her türlü sorumluluğu almaya hazırız. Hem Rusya ve İran ile hem de uluslararası toplumun diğer üyeleriyle Suriyeli mültecilerin gönüllü geri dönüşü için çalışmak istiyoruz. Bu çerçevede yakın zamanda önemli bir adım attık. Irak, Lübnan ve Ürdün ile birlikte Suriyeli mültecilerin geri dönüşüne dair uluslararası bir konferans düzenlenmesi için girişim başlattık. Tüm dostlarımızın bu girişime destek vermesini bekliyoruz.”

Kaynak: http://www.haber7.com/siyaset/haber/2897179-erdogandan-onemli-suriye-sinyali-o-bolgeye-kadar-inebilirsek/?detay=2

17.09.2019