Fransa’da yayımlanan Paris Match dergisine konuşan Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ülkesinde yaşanan krize dair değerlendirmelerde bulundu.

‘Erdoğan Avrupa’ya şantaj yapmaya çalışıyor’

Esad, YPG’nin terk ettiği bölgelerde bulunan hapishanelerde 400 Fransız Cihatçı var. Onlarla ne yapacaksınız? sorusuna, “Suriye devleti tarafından kontrol edilen bölgelerdeki her terörist Suriye yasalarına tabi olacak. Bizim terörizm konusunda uzmanlaşmış mahkemelerimiz var ve buradalarda yargılanacaklar” yanıtını verdi.

“Yani, örneğin Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı gibi onları Avrupa’ya geri göndermek niyetinde değilsiniz?” şeklinde soru soran gazeteciye ise yanıtında “Erdoğan Avrupa’ya şantaj yapmaya çalışıyor. Kendine saygılı bir adam böyle konuşmaz. Kurumlar ve yasalar var. Teröristleri veya hüküm giymiş herhangi bir kişiyi başka bir devlete iade etmek, ülkeler arasındaki ikili anlaşmalara tabidir; ancak insanları terörist olduklarını bilerek hapishaneden serbest bırakmak ve sivilleri öldürmek için başka ülkelere göndermek bu ahlaksız bir eylemdir.” ifadelerini kullandı.

Mültecilerin Suriye’ye dönmemesi için Batı baskı yapıyor

Esad, Kaç Suriyeli’nin ülkesine döndüğü sorusuna ise, “Bir yıldan az bir sürede bir milyondan fazla Suriyeli, özellikle Şam, Güney bölgesi ve çevresi kurtarıldıktan sonra bu süreç daha dahızlanmaya başladı. Elbette Suriyelilerin geri dönüşü, altyapının yeniden inşası, elektrik, okullar ve hastaneler gibi diğer hizmetlerin de kullanılabilirliği ile ilgili. Ne yazık ki, bu sektörler ambargodan en kötü etkilenenler olmuştur. Dahası, mültecilerin Suriye’ye dönmemesi için Batı baskısı var, onlar için bu, siyasi hedeflere ulaşmak için kullanılabilecek insani bir kart.” yanıtını verdi.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2019/11/28/esad-suriye-nin-kuzeyinde-turkiye-ve-bat-l-ulkelerin-terore-destegi-devam-ediyor

29.11.2019