“Gaziantep genelinde 20 bin esnaf kayıt dışı çalışıyor. Eğer denetim yapmaz ve gerekli adımları atmazsak, bu rakam ilerleyen zamanlarda yükselecek” denildi. Ayrıca Suriyeli esnaflara da ağır yaptırımlar uygulanacağının sinyali verildi.


Önceki gün ilk toplantısını yapan Gaziantep Kent Konseyi Esnaf Çalışma Grubu, Gaziantep esnafının sorunlarını ele aldı. Sorunlar, en üst perdeden dile getirilecek, dosyalar ve raporlar halinde ilgili kurum ve kuruluşlara iletilecek. Ayda bir toplanma kararı alan grup, yapılan çalışmalar ve faaliyetler hakkında kamuoyuna bilgi verecek
Sabah’a açıklamalarda bulunan Gaziantep Kent Konseyi Esnaf Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Hüseyin Yaz, kayıt dışı çalışanlara taviz verilmeden etkin bir şekilde mücadele edileceğini ifade ederken, kayıt dışı çalışan Suriyelilere de ağır yaptırımlar uygulanacağının sinyalini verdi. “Gaziantep genelinde 20 bin esnaf kayıt dışı çalışıyor. Eğer denetim yapmaz ve gerekli adımları atmazsak, bu rakam ilerleyen zamanlarda yükselecek” dedi.

Esnaf, otopark ücretlerinin artmasından şikayetçi

Toplantının çok verimli geçtiğini kaydeden Yaz, tüm sorunların ele alındığının altını çizerken, “Karagöz-Suburcu Caddesi’nde bulunan esnafların en büyük sorunlarından biri otopark ücretlerinin arttırılmasıdır. Çünkü fiyatlar 150 liradan 180 veya 200 liraya kadar yükseltildi. Giriş çıkışlar 10 lira oldu. Yük indirme veya bindirme alanları yoktur. Bunun gibi sorunları dilekçeler halinde başkanımız Zafer Aydıngüler’e teslim ettik” ifadelerini kullandı.

Suriyeliler’i denetleyeceğiz, kayıt dışı çalışanlara yatırımlar uygulayacağız

Kayıt dışı çalışan sayısının artmasında ekonomik krizin etkisinin bulunduğuna dikkat çeken Yaz, yakın zamanda içerisinde sahaya ineceklerini belirtti. “Bu bu şekilde çalışan esnafların hem ülkemize hem de ekonomimize büyük zararları var. Çünkü maliye kayıtları yok, vergi ödemiyorlar, istihdam sağlayamıyorlar ayrıca haksız rekabete neden oluyorlar. O nedenle yakında denetimlere çıkacağız, kayıt altına alacağız. Dükkan açan Suriyeliler’i de denetleyeceğiz, kayıt dışı çalışanlara yatırımlar uygulayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: https://www.sirinnar.net/2020/01/gaziantep-kent-konseyigaziantep-genelinde-20-bin-esnaf-kayit-disi-calisiyor.html

19.01.2020