Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geçen yıl 15 yaş altı hamile çocukları polise bildirmedikleri için yargılanan 18 doktor, suçu işlemedikleri sabit olduğu gerekçesiyle beraat etti.

Geçen yıl Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hastaneye başvuran 15 yaş altındaki hamile çocukları emniyete bildirmediği gerekçesiyle ‘kamu görevlisinin suçu bildirmemesi’ suçundan yargılanan 18 hekim beraat etti.

NE OLMUŞTU?

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, çoğunluğu Suriye uyruklu küçük çocukların gebe olduğu halde adli makamlara bildirilmediği ihbarında bulunulduğu belirtilmişti. Hazırlanan denetim kurulu raporunda gebelik teşhisi konulan hasta sayısının 288’i Suriyeli olmak üzere 348 kişi olduğuna vurgu yapılan iddianamede, bu kişilerle ilgili bildirim formu düzenlenmediği kaydedilmişti. Hastaneye başvuran söz konusu kişilerden hiçbirinin cebir ve tehditle hamile kaldığına yönelik bir iddia ve delil olmadığı için yaş durumlarına göre suçların belirlenmesi ve ona göre de sorumluların yükümlülüğünün tespitinin gerektiği değerlendirilmesinde bulunulan iddianamede, hastaneye 15 yaş altı hamile başvurusunun 51 olduğu, ancak bunlardan 17’sinin bildiriminin yapıldığı, 34’ünün bildirilmediği aktarılmıştı.

İddianamede, bu 34 çocuğun çoğunun poliklinik kayıt sisteminde olup kadın doğum kliniğinde kayıtları bulunmadığı dile getirilen iddianamede, 34 çocuğu muayene edip hamile oldukları belirleyen ve bildirimleri yapmayan 18 doktorun sorumluluğunun bulunduğu belirtilmişti.

Olayla ilgili soruşturma izni verilen 18 doktorun ‘kamu görevlisinin suçu bildirmemesi’ suçundan 6 aydan 3 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Çocukları muayene etmeyen, onlarla doğrudan herhangi bir bağlantısı bulunmayan hastanenin başhekimi A.Y.M. hakkında da kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmişti

Kaynak: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/hamile-cocuklari-bildirmeyen-doktorlar-beraat-etti-264209h.htm

14.01.2020