Habertürk yazarı Esra Boğazlıyan, tüm Türkiye’ye yayılan koronavirüs salgınını belediye başkanları ile konuşuyor. Yoğun nüfusu ve Suriyeli sığınmacı nüfusun olduğu Hatay’da durum ne? Koronavirüse yakalandığı iddia edilen Belediye Başkanı Dr. Lütfü Savaş, “İyiyim, hasta değilim” dedi. Savaş, çarpıcı bir iddiayı da dile getirdi: “Enfeksiyon hekimi olarak söylüyorum Hatay 2 ay önce koronayı geçirdi, ben de atlattım, bu 2. dalga”

 

Türkiye’nin korona haritası dün ilk kez açıklandı. Şehir şehir vaka sayısını ve kayıplarımızı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı. Son birkaç gündür birçok şehirde de bazı bölgelerde karantina uygulaması yapılıyor. Peki şehirlerdeki, ilçelerdeki hastanelerde durum ne? Yoğun bakımlar yeterli mii? İzolasyon ve sosyal mesafeye uyuluyor mu? İşte bu soruları şehirlerin yöneticilerine, belediye başkanlarına soruyorum. Bugün ilk olarak Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Lütfü Savaş’la skype bağlantısı yaptım. Malum Hatay yoğun nüfuslu bir kent. Ciddi bir Suriyeli sığınmacı nüfusuna da ev sahipliği yapıyor. Vaka sayısı düşük olsa da 1 mahallesi karantinada. Üstelik dün geceden beri Başkan Savaş’ın Covid-19’a yakalandığı söylentileri de dolaşıyor. Hemen Lütfü Savaş’a ulaştım ve “Koronavirüs’e mi yakalandınız?” diye sordum. Başkan “İyiyim, hasta değilim” dedi ama kendisi de enfeksiyon ve mikrobiyoloji hekimi olarak ilginç de bir iddiada bulundu: “Hatay 2 ay önce koronavirüs sürecini yaşadı hatta ben de atlattım. Bu, 2. dalgamız.” Başkan Lütfü Savaş’la Hatay’ın korona mücadelesini, hastanelerin durumunu, ekonomide ne gibi önlemler alınacağını konuştuk.
Hatay’da ciddi bir Suriyeli nüfus da var. Pandemiyle beraber Suriyeli sığınmacılar için ne gibi önlemler var? Durumları ne? Bir taramadan geçiyorlar mı?

Zannetmiyorum taramadan geçtiklerini. İdlib sürecinden beri, 33 şehidin ardından Suriyelileri pek ortalıkta görmüyoruz. Daha çok evlerinde kalıyorlar, içlerine kapanık bir şekildeler. Bu nedenle sanırım pek karşılaşmadılar salgınla. Suriye’de de vaka olduğunu duyuyoruz. Tabii kapalı devre. İran’dan gelip gidenler yaymıştır diye düşünüyorum.
Pandemiden sonra Hatay için ekonomik olarak ne planlıyorsunuz? Nasıl bir yol haritası çiziyorsunuz?
11 yıldır belediye başkanıyım ama 8.5 yıldır da acıyla uğraşıyoruz. Hemen yanıbaşımızda bir iç savaş var. Oraya egemen olan güçler var. Şehitlerimiz oldu. 500 bin Suriyeli burada. Muhacire destek verelim evet, Suriyelilerle kardeşiz, seviyoruz onları ama hep muhacire bakarken evdeki ensar mağdur oldu. Bizim insanımız da ekonomik, psikolojik, sosyolojik olarak sıkıntı çekti. Mesela bizim ihracatımız durdu. 14-15 ülkeye Suriye aracılığıyla ihracat yapıyorduk. Demir-çelik sektörü, çimento, yaş sebze-meyve, hububat ihracatı yapıyorduk. Birçok sektörde de pastayı daralttı Suriyeli göçmenler. Gençler arasında işsizlik ve boşanma oranları arttı. Birçok sosyal probleme sebep oldu tabi. Reyhanlı, Kırkhan gibi bölgelerde de 2., 3. evlilikler olmaya başladı. Makro seviyede bakılıp düşünülmesi lazım bu sorunlara. Suriyeli misafirlerimize 40 milyardan fazla para harcadık. Şimdi de Türkiye’deki insanlara para harcama sırası. Biz kampanyayı bunun için açmıştık. Sosyal izolasyon olduğu için işine gidemeyen insanlara yardım edilmesi gerekiyor.
Tam sosyal izolasyon demişken… Birçok şehirden görüntüler geliyor yurttaşların izolasyona, sosyal mesafeye uymadığına dair. Hatay’dan da dün bazı görüntüler vardı. PTT önünde izdiham görüntüleri. Siz sosyal mesafe ve izolasyon için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Önlemler alıyorsunuz?

Buna Valilik müdahale ediyor daha çok. Bu organizasyonun başı Vali. Sayın Valinin uygun gördüğü konularda biz destekçi oluyoruz. Dün Suriyelilerin maaş günüymüş. Maaş gününden dolayı kalabalık oldu. Biz çok sıkı fıkı yaşayan bir toplumuz. Buna rağmen Hatay’da 22 vakanın olması mucize değil mi? Kaybımız yok. Demek ki biz bunu geçirdik. Toplumun şu anda birçok kısmında yüzde 80-85 gibi düşünüyorum buna karşı antikor var. Büyük bir ihtimalle biz bunu geçirdik o yüzden de fazla vaka yok şu anda. Tabii kurallara da sıkı bir şekilde riayet edelim. Hijyen, el yıkama, sosyal mesafe çok önemli. Mutlaka uyulmalı bu kurallara.
Kaynak: https://www.haberturk.com/hatay-buyuksehir-belediye-baskani-lutfu-savas-bu-2-dalga-2633387
03.04.2020