Sığınmacı tartışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Topraklarımız şu anda sığınmacıların işgali altında. Yaklaşık 1 milyon Suriyeli şehrimizde yaşıyor. Yakında Afganlar da gelir. Eskiden bir ülke top ve tüfekle işgal edilirdi. Şimdi ekonomik ve demografik yapısının bozulmasıyla işgal ediliyor” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Aşılanmadan, su sıkıntılarına, yangınlara etkili müdahale yöntemlerinden küresel ısınmaya kadar pek çok konu başlığında değerlendirmelerde bulunan Başkan Savaş, Suriyeli ve Afgan göçmenlerle ile ilgili olarak sert konuştu. Savaş, “Topraklarımız şu anda sığınmacıların işgali altında. Yaklaşık 1 milyon Suriyeli şehrimizde yaşıyor. Yakında Afganlar da gelir. Eskiden bir ülke top ve tüfekle işgal edilirdi. Şimdi ekonomik ve demografik yapısının bozulmasıyla işgal ediliyor” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Örgün eğitime geçerken aşılama hızını da arttırmak lazım”

Programda ilk olarak Hatay’daki koronavirüs vakaları ve aşılanma ile ilgili konuşan Başkan Savaş, aşılanmanın önemine dikkat çekti. Okulların açılacak olmasını da değerlendiren Savaş, “Resmi veriler şehrimizde yüz binde 99 vaka görüldüğünü ifade ediyor. Nüfusumuza göre ortalama bin 550 vakadan bahsedebiliriz. Aşılama oranında yüzde 75’e ulaştık. Bu çok sevindirici. Hastalığın son varyantı gençlerimizde aşılanma oranı düşük olduğu için ölüm oranını arttırdı. Gençlerimiz dedikodulara aldanmasın ve lütfen aşı olsun. Kulaktan dolma bilgilerle hayatımızı karartmayalım” dedi.

Aşılanma yaşının hızlı bir şekilde daha da aşağı çekilmesi gerektiğini de belirten Savaş, “Çocuklar okuldan çok geri kaldı. Uzaktan eğitimde fırsat eşitliği olmadı. Örgün eğitime geçerken aşılama hızını da arttırmak lazım” diyerek aşılanmanın önemine bir kez daha vurgu yaptı.

“Sığınmacı sorunu çözüme kavuşturulmalı”

Savaş, kendisine yöneltilen sorular üzerine Suriyeli ve Afgan göçmenlerle ile ilgili görüşlerini de dile getirdi.

Sığınmacılara düşman olmadığını vurgulayan Savaş, “Hükümetin hızlı şekilde özellikle Suriye’deki iç barışa katkı sağlaması lazım. Topraklarımız şu anda sığınmacıların işgali altında. Yaklaşık 1 milyon Suriyeli şehrimizde yaşıyor. Yakında Afganlar da gelir. Eskiden bir ülke top ve tüfekle işgal edilirdi. Şimdi ekonomik ve demografik yapısının bozulmasıyla işgal ediliyor. Şu anda ülkemizin borcu artıyor ve demografik yapımız bozuluyor. Ülkemiz misafir ağırlama konusunda dünyada birinci sırada. Biz dünyanın ne Mevlana’sı ne de jandarmasıyız. Her gelene buyur diyecek bir ülke miyiz” dedi.

Lütfü Savaş, ülkedeki sığınmacılarla ilgili olarak bir ayrıntıya daha değindi.

Hükümet haricinde herkesin sığınmacı konusunda rahatsız olduğunu dile getiren Savaş, “Ne sığınmacı sorununa ne doğal afetlere çözüm üretebiliyorlar. Kötü giden ekonomiyi de toparlayamıyorlar. İyi giden işleri bile suçlayarak gideriyorlar. Bulanık suda balık avlamaya çalışmaları tükenmişliklerinin göstergesidir. Belki bu konuyla ilgili bir bakanlık kurulabilir. Coğrafyamın önemini biliyorum. Bu bölge enerjinin depolandığı yer olacak. Bunları konuşmaya mecburum. Bu benim milli görevim. Hükümetin bunlara önlem alması lazım” diyerek hükümet yetkililerine seslendi.

“Gençlerimizin kendi ülkelerinde garip kalmasını istemem”

Türk gençlerinin yürütülen yanlış politikalar sebebiyle kendi ülkelerinde garip kalmasını istemediğini de söyleyen Savaş, “Şu anda genel politikada yapılan hatalar ileride beka sorununa yol açabilir. Ben gençlerimizin kendi ülkesinde garip kalmasını istemem. Bu şehir için zorlu mücadeleler verildi. Şehrimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sadakati, feraseti sayesinde ana vatana katıldı” diyerek mülteci meselesinin milli bir mesele olduğunun altını bir kez daha çizdi.

“Küresel ısınmanın yarattığı etkilerde aciziz”

Başkan Lütfü Savaş, Hatay’ın ve Türkiye’nin verileri üzerinden hükümeti eleştirdi. Geçen ay yaşanan orman yangınlarını örnek gösteren Savaş, “Biz küresel ısınmanın yarattığı etkilerde aciziz. Yangınlarda kullanılacak uçağımız bile yoktu. Seralarımız, ormanlarımız, canlarımız ve turizm varlıklarımız yandı. Turist sayısı 10 yılda 357 binden 113 bine düştü. İhracat gelirimiz 1 miyar 110 milyon dolardan 840 milyon dolara geriledi. Çiftçi sayımız düştü” diyerek gelinen tablonun iç açıcı olmadığını belirtti.

Orman yangınlarına müdahalede öneride bulundu

Başkan Savaş, orman yangınlarına müdahalede dünyaya ilham olacak yeni bir yöntem olduğunu da açıkladı.

Airbus gibi dünyanın sayılı şirketlerinde üst düzey yöneticilik yapan Türk mühendisin önerisini detaylarıyla açıklayan Savaş, “Askeri envanterimizde 9 adet yer alan A400M tipi kargo uçağını yangınlara müdahalede kullanabiliriz. Bu uçakların içerisine hiçbir değişiklik yapmadan iki bölümden oluşan konteynerler eklenebilir. Her biri 10 ton su alabilecek bu konteynerlere sahip uçaklar orman yangınlarında kullanılabilir, üstelik uçakta mekanik hiçbir değişiklik yapmadan. Havaalanlarındaki su depolarından sadece 10 dakikada 20 ton su bu uçaklara doldurabilir” dedi.

A400M kargo uçaklarının hızlı, ekonomik ve güvenilir navigasyon özelliklerine de sahip olduğunu açıklayan Savaş, “Bu uçak hem sivil hem de askeri yardımlarda bulunmak üzere tasarlandı. Ormanlardaki alevlerin yüksekliğine bağlı olarak çok alçak uçuş yapılabilir. Aynı zamanda depolardaki suyun boşalma hızını, süresini ayarlayabilirsiniz. İsterseniz 20 ton suyu sadece 8 saniyede boşaltabilirsiniz” diyerek bu sistemin uçak başına 300 bin dolara mal edilebileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: https://www.a3haber.com/2021/08/31/hatay-buyuksehir-belediye-baskani-lutfu-savas-topraklarimiz-su-an-siginmacilarin-isgali-altinda/
31.08.2021