Hatay Valisi Rahmi Doğan, sınırda Türk bayraklarını ve Erdoğan posterlerini ateşe veren Suriyelilerin aslında Türkiye’yi protesto etmediği öne sürdü.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, geçtiğimiz günlerde Suriyelilerin sınır kapısında çıkardığı taşkınlıklarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türk askerine saldırıp, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın posterlerini ve Türk bayraklarını ateşe veren Suriyelilerin aslında Türkiye’yi protesto etmediğini ileri süren Doğan, “bu eylemleri provokatörler gerçekleştirdi” dedi.

“İdlib’de 4 milyon civarında insan var. Bu 4 milyon insanın içinde çeşitli provokatör ajanlar var. Buradaki anlaşmayı bozup yeniden bir kargaşa ortamı yaratmak isleyenler var” ifadelerini kullanan Doğan, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz hafta içerisinde sınırda bir hareketlilik oldu. Hareketliliğin asıl sebebi rejimin İdlib’deki saldırılarına yönelik bir protesto düzenlenecekken birtakım ajan provokatörler sanki Türkiye protesto ediliyormuş gibi bir tarza sokmaya çalıştılar. Bunun hazırlığını yaptılar biz bunları takip ediyoruz, biliyoruz. Türkiye’nin kapıları açacağı, insanları karşıya alacağı şeklinde birkaç gün öncesinden bildiriler dağıtarak insanları provoke etmeye çalıştılar. Bir kısmı ajan provokatör, bir kısmı da Türkiye bizi alacak yalanına inanalar. Cilvegözü tarafına bir yürüyüş oldu. Biz hiç kimseyi sınırdan almadık. Hükümetimizin kesin kararı var. Tek bir kişi bile olsa sınırdan kimseyi almıyoruz. Biz de bunu uyguladık.”

‘BİZİM SINIRIMIZ İÇERİSİNDE DEĞİLDİ’

Sınırda yaşanan hareketliliğin ardından sosyal medyada çeşitli sayfalar aracılığı ile sıkça paylaşılan görüntüler ile ilgili konuşan Vali Rahmi Doğan, “Yayınlanan görüntülerin hiçbiri bizim sınırımızda değil. Sanki bunlar Türkiye’nin içerisinde oluyormuş gibi sosyal medya bunu verdi. Bizim sınırımız içerisinde hiçbir olay olmadı. Bu olayların tamamı Cilvegözü sınır kapısının ilerisinde tampon bölge diye tabir ettiğimiz bölgede meydana gelen olaylar” diye konuştu.

Yaşanan hareketlilik sonrası müdahalelerin olduğunu söyleyen Vali Rahmi Doğan, emniyet güçleri ve jandarmalar ile olayların önüne geçildiğini belirterek burada yapılan müdahalelerde şiddet kullanılmadığını, sadece TOMA’lar ve biber gazı ile müdahale edildiğini açıkladı.

Kaynak Yeniçağ: Hatay Valisi Doğan: “Suriyeliler aslında Türkiye’yi protesto etmedi”

02.09.2019