Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü SavaşTGRT Haber kanalında Hatay gündemine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Hatay, Yeni Göç Dalgasından Gelebilecek 1 Kişiyi Bile Kaldıramaz

Başkan Savaş, Suriye’den gelebilecek yeni bir göç dalgasının Hatay’ı olumsuz etkileyeceğini bir kez daha dile getirdi.

Başkan Savaş, “Şu anda şehrimizde 500 binden fazla Suriyeli yaşıyor. Savaşın başladığı günden bu yana psikolojik, sosyolojik ve ekonomik olarak çok yorulduk. Yeni bir göç dalgası ile gelebilecek bir kişiyi bile kaldıramayız. Bu vatandaşlara sınırın dışında yardım edebiliriz. Devletimiz bunu başarabilecek kadar güçlü” sözlerine yer verdi.

“Altyapı Öncelikli Çalışmamız”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesinin şehre kazandırdığı tesisler ve hayata geçirdiği projeler hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Savaş, “Altyapı bizim en öncelikli çalışmamız. 2014 yılından bu güne kadar 9 ilçemizde arıtma tesisi yaptık. Bu sene içinde Antakya ve Defne ilçelerimizdeki altyapı sorunlarının yüzde 90’ını bitirmeye çalışacağız. Altyapı yatırımı demek sağlık demek. Bu da sağlıklı gençliğin gelişmesi ve ülkemize katkı sağlamak demek” ifadesini belirtti.

“Elektrik Harcamalarını Minimuma İndirmeye Çalışacağız”

HBB Başkanı Savaş, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak konusunda kararlı çalışmalarına devam edeceklerini böylelikle Büyükşehir’in elektrik harcamalarını minimuma indirmeye çalışacaklarını kaydetti.

Hatay EXPO 2021 Çalışmalarında Yapılanmaya Başladık

2021 yılının Nisan ayında Hatay’da gerçekleşecek Hatay EXPO 2021’e ilişkin görüşlerine de yer veren Başkan Savaş, çalışmalarda yapılanmaya başladıklarını belirtti.

Başkan Savaş, “Yapılanma çalışmaları; İskenderun bölgesindeki alanda 7, Antakya bölgesindeki alanda 9 ayda tamamlanacak. Organizasyon şemamız hazır. Toplamda 325 dönümlük iki alanda şehrimize kalıcı eser kazandıracağız. EXPO şehrimizin turizm, ticaret, kültür ve eğitimine önemli katkılar sağlayacak” sözlerini ifade etti.

Bu Sene Süper Lig’e Çıkacağız

Hatay’daki sportif gelişmelere de değinen Başkan Savaş,  spora çok büyük önem verdiğini ve bu amaçla Türkiye’nin ikinci büyük spor kompleksini Hatay’a kazandırdığını ifade etti.

Lütfü Savaş, “Bireysel ve takım sporlarına desteğimiz sürüyor. Bunun için Türkiye’nin ikinci büyük spor kompleksini şehrimize kazandırdık. Antakya dışındaki ilçelerimize de buna benzer kompleksler yapacağız. Hatayspor şu anda ligde zirvede ve şampiyonluğa emin adımlarla ilerliyor. İnşallah bu sene play-off oynamadan Süper Lig’e çıkacağız. Taraftarlarımız takımına inansın ve sonuna kadar destek olsun” dedi.

Kaynak: https://www.korfezgazete.com/hatay-yeni-goc-dalgasindan-gelebilecek-1-kisiyi-bile-kaldiramaz/

25.01.2020