Fatih Ertürk yazdı…

Bu sözler bana değil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ait. Sadece Hatay’a kısmı benim eklediğim ama zaten gidecek başka bir yer mi var…

Cumhurbaşkanı Erdoğan tam olarak şöyle diyor;

“Öyle ki, rejimin maalesef Rusya’nın da görmezliğiyle yapmış olduğu varil bombalarıyla vesaire saldırılar neticesinde İdlib ki, 3-4 milyon insanın yaşadığı yer. Bu insanlar bizim sınırlarımıza doğru yürüdüler. Son gelen rakamlar maalesef 1 milyona yakın insan şu anda sınırlarımıza doğru yürüyor”.

Ve ardından devam ediyor;

“İdlib’den gelecek 1 milyon insanı nerelere yerleştireceğiz?” .

Güzel bir soru…!

Benim de sorularım olacak;

1-Bugüne kadar İdlip’te neden “cihatçı” olarak bilinen ve akıl almaz düzeyde canilik yapmakta asıl tereddüt etmeyen, dünyanın her köşesinden gelmiş eli kanlı katillerin bulunduğu bölgelerde Türkiye bu katilleri korumak için 12 ayrı gözlem noktası kurdu?

2-Neden Türkiye üç ayrı bölgesine yerleştiği ve sadece İdlip’te 12 tane gözlem noktası kurduğu Suriye’de rejimle bir türlü oturup konuşma ihtiyacı duymadı?

3-“Açık kapı” sınır politikası ile bilinen 4 milyon kayıtsızlarla beraber 5 milyon 300 bin Suriyeliyi hangi gerekçelerle Türkiye sorgusuz ve sualsiz sınırının içine aldı? Sadece Hatay’da 457 bin Suriyelinin bu kenti felç edeceğini neden hükümet hiç düşünmedi? 5 milyon 300 bin Suriyeli nereye yerleşti ki İdlip’ten gelecek olan 1 milyon Suriyeliyi daha yerleştireceksiniz?

4-Cilvegözünden Yayladağı’na kadar İdlip’in komşusu olan Hatay ili dışında 1 milyon Suriyeliyi gönderecek başka bir yeriniz var mı? Peki Hatay’da barış içinde, dostça, kardeşçe yaşayan ve nüfusun üçte birini oluşturan Arap-Alevi yurttaşlarımızın bu göçle gelecek olan profesyonel katillere karşı devletin nasıl bir savunması olacak? Ya da olacak mı?

5-Peki Hatay’ın 1 milyon Suriyeliyi daha kaldıracak gücü kuvveti kaldı mı? Nereye yerleştireceksiniz? Nerede barınacaklar? Nasıl yaşayacaklar? Nasıl geçinecekler? Kendi yurttaşlarınıza hangi gözle bakacaklar?

6-Neden siz daha şimdiden İdlip’ten gelecek 1 milyon Suriyeliyi ülkeye kabul ettiğinizi belirtir bir şekilde konuşup; “Peki bunları nereye yerleştireceğiz” sorusunu soruyorsunuz? Türkiye 1 milyon kişiyi daha kabul etmeye mecbur mu? Neden şimdiden geldiklerini ve Türkiye’ye girdiklerini kabul eden bir dil kullanıyorsunuz?

Ben size söyleyeyim Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan bellidir. Türkiye İdlip’ten Suriye rejiminin ve Rusya’nın ısrarlı baskısı sonrasında kopup gelecek, çoğu Selefi-Cihatçı yüzbinlerce kişiyi Türkiye’ye kabul etmeye hazırlanıyor.

Bakın rakamlar şöyle;

“-Şu an Türkiye’ye girmek üzere olan İdlip’li sayısı 60 bin

-Türkiye’nin egemenliği altında tuttuğu El Bab ve Afrin gibi bölgelere kaydırmak için uğraştığı İdlip’li sayısı 45 bin.

-Son çatışmalardan ve bombardımandan sonra Türk sınırına yürüyüşe geçen Suriyeli sayısı 900 bin.

-Hatay’ın Cilvegözü sınır kapısından giriş yapmaya hazırlanan toplam Suriyeli sayısı 1 milyon”.

Anladınız mı neden aylarca size buradan feryat ettim; “İdlip’e dikkat, İdlip önce Türkiye’nin sonra Hatay’ın felaketi olacak” diye.

Anlamadıysanız son bir kez söylüyorum;

“Felaket kapıda…!”

Kaynak: https://www.antakyagazetesi.com/hataya-1-milyon-suriyeli-daha-geliyor/

05.02.2020