Suriye’den Türkiye’ye ilk toplu göç hareketi Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Gümrük Kapısı’ndan 2011 yılında gerçekleşti.  Suriye’nin sınır komşusu olan Hatay’a 29 Nisan 2011 tarihinde 234 Suriyeli geçiş yapmıştı. O günden bugüne Hatay’daki Suriyeli sığınmacı sayısı giderek arttı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün sayfasında yer verilen 23 Aralık 2020 tarihli verilere göre, Hatay’daki Suriyeli sayısı 433 bine ulaştı. Bu rakamlara göre Hatay, İstanbul ve Gaziantep’in ardından en fazla Suriyeli sığınmacı sayısına sahip üçüncü şehir konumunda.

Hatay’da her 4 kişiden biri Suriyeli

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Şubat 2020’de hazırlanan Hatay İli Özel Teşvik Talep Analiz Raporu’na göre, Hatay’daki Suriyeli nüfusunun il nüfusuna oranı 27.27’dir ve Kilis’in ardından nüfusa oranla en fazla Suriyeli barındıran ikinci şehirdir. İlçeler bazında bakıldığında, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Suriyeli nüfusunun yerel halkın nüfusundan daha fazla olduğu görülmektedir.

Türklerden daha ucuza ve sigortasız çalışıyorlar

Suriyeli erkekler genelde geçimlerini inşaatlarda çalışarak ya da atık toplayarak, kadınlar da ev temizliğine giderek sağlıyorlar. Suriyeliler Türklerden daha ucuza ve sigortasız çalıştıklarından dolayı hemen hemen her iş yerinde Suriyeli ile karşılaşmak mümkün. Durumları daha iyi olanlar ise ya seyyar satıcılık ya da manavlık yapıyor. Bazı Suriyeliler ise geçimlerini dilencilik yaparak sağlıyorlar. Küçük çocuklar da trafik ışıklarında mendil ve su satarak ailelerine katkı sağlamaya çalışıyorlar. Reyhanlı gibi bazı ilçelerde Suriyeli esnaf sayısı Türk esnaf sayısını geçmiş durumda. Suriyelilerin çoğu kentlerde yaşamasına karşın, bazı sığınmacılar çadırlarda kalıyor. Reyhanlı’ya bağlı Cilvegözü sınır kapısı yolu üzerindeki çadırlarda yaşayan Suriyelileri görmek mümkün.

Kaynak: https://haberuskudar.com/hataydaki-suriyeli-siginmaci-sayisi-400-bini-gecmis-durumda

02.01.2021